12/31/2011

Silvestrovská bomba * nepečený banánovo - karamelový cake


Čím ukončiť tento nádherný rok ak nie sladkou bombou :).

Okrem dezertu nás a našich hostí čaká vynikajúca silvestrovská kapustnica - práve sa s ňou finišuje. K nej domáci chlebík - vydaril sa, zospodu sa dá naň pekne poklopať. Ochutnáme aj klobásky z diviny a k nim malé chutné minibagetky z chlebového cesta. Na zajtra je už pripravená sviečková na smotane, ktorá už čaká len na smotanu, zatiaľ spokojne odpočíva v zeleninke, korení a tmavom pive.
Ráno som upiekla slané pečivo s orieškami, tesne pred príchodom našich priateľov  to budú ešte nadýchané makom posypané tyčinky z lístkového cesta.



Korpus:

1 veľký balík detských piškót ( 240 g )
100 g masla
50 g čokolády
50 g kyslej smotany
1 vanilková drť

Vnútro:
1 salko (deň vopred uvarené 2,5 hodiny vo vodnom kúpeli)
2 banány

Krém:
1 šľahačka
1 mascarpone
1 vanilkový cukor

Na zahalenie:
2 šľahačkové smotany, min. 30%


Deň vopred:

Piškóty s maslom podrvím v mixéry na drobno, no nie celkom nadrobno. Primiešam  vanilku.  Vo vodnom kúpeli roztopím čokoládu a zmiešam s pochúťkovou smotanou. Pridám do premiešanej sušienkovej hmoty, len tak zľahka, aby sa čokoládový toping vyskytoval kde - tu.  Všetko päsťou natlačím do tortovej formy.

Na sušienky  rozotriem 1/2 plechovice skaramelizovaného salka. Pokladáme na drobno pokrájané  banány. Krém získam  tak, že šľahačku vymiešame do tuha s 1 vanilkovým cukrom a na záver vmiešame mascarpone, navrstvím na banány.

Vložím do chladničky odležať do druhého dňa.

Deň D :

Dve šľahačové smotany vymiešat do tuha. Odoberiem z nich  1/4 a tú zmiešame zo zvyškom salka - časť salka si môžeme odložiť na zdobenie torty.

Salkom, ktoré sme zmiešali so šľahačkou natrieme tortu. Boky torty natrieme šľahačkou a tiež na vrch navrstvíme zvyšok nesladenej šľahačky,  podľa vašej fantázie a chuti ozdobíme a schladíme ešte tak na 1 hodinu. Hotovo!


Slová na záver:

Ďakujem svojim čitateľom za ich podporu v uplynulom rok - človek to ozaj nerobí pre komentáre, ale naozaj si každý komentár vážim a väčšina z nich vždy rozbúcha a naplní moje  ♥  radosťou :).       

Tento blog mám ako záľubu popri materskej dovolenke. Mám sa ešte veľa čo učiť a zlepšovať. Rada by som tiež varila viacej ľahkých, zeleninových, dobre stráviteľných pokrmov. Je to moja novoročná výzva.

Prajem vám všetkým krásny Nový rok 2012, nech sa  splnia vaše sny, vykročte im s odvahou v ústrety!


12/20/2011

Narodeninové torty

+
 
Víkend sa niesol v znamení osláv 1. narodenín malého Matejka. Keďže boli dve oslavy, museli byť aj dve torty. Na prvú oslavu som  pripravila  gaštanovú tortu. Mala a od nej mala veľké očakávania a s výsledkom som nebola až taká spokojná, ale torta sa nakoniec zjedla. Recept  som našla  tu. Na druhej oslave sme mali takýto fajnovučký  cheesecake.  Inšpiroval ma  fantastický recept  u Lucky.


Urobila som drobné zmeny, namiesto jabĺk boli hrušky, ktoré som nepridala dovnútra, ale spravila som ich dodatočne, ako prílohu. Do plnky som pridala 1 mascarpone, vynechala som škoricu. 

Všetkým, čo ho jedli veľmi chutil.














12/13/2011

Marokánky




Na cca 36 - 40  kúskov potrebujete:

* 250 ml šľahačky
* 75 g masla
* 200 g krupicového cukru
........................................................

* 100 g celozrnnej špaldovej múky
* 100 g hrozienok
* 50 g sekaných mandlí
* 300 g sekaných vlašských orechov
* 1 balíček kandizovaného ovocia

Na polevu:

* 15 0 g čokolády na varenie
* 20 g masla
* 40 g CERA

Najskôr si do jednej misy dám nasekané orechy, mandle, dosypem hrozienka a múku, premiešam.

Šľahačku s cukrom varím vo vodnom kúpeli, za viacmenej stáleho miešania. Keď zhustne, primiešam na kúsky pokrájané maslo. Na záver vmiešam kandizované ovocie pokrájané na väčšie kúsky, aby sa v teplej mase rozpadlo na drobnejšie kúsky. Tekutú zmes nalejem do misy na sypkú zmes, premiešam a nechám 20 minút odpočívať. Zatiaľ nahrievam rúru, na 150 °C. Marokánky ukladám na plech vyložený papierom na pečenie. Do štvorca cca  8x8 cm 1 marokánku v množstve 1 polievková lyžica uložená do kopčeka. Pomáham si pri tom malou lyžičkou.

Pri pečení sa trošku rozlejú. Pečieme ich 20 minút vo vyhriatej rúre. Necháme dobre vychladnúť, správne upečene sú zospodu  chrumkavé, zvrchu chrumkavo - mäkké, vnútri mäkké.

Vychladnuté  podlesníky na spodnej stranu natieram roztopenou čokoládou. Tú pripravím tak, že vo vodnom kúpeli zohrievam - roztápam - nevarím! čokoládu, kúsok masla pre vôňu a  kúsok CERY.

Po vychladnutí a dokonalom vysušení skladujem na tajnom chladnom mieste až do Vianoc.



12/12/2011

Domáca fazuľovica


Je to špecialita môjho muža - bolo to prvé jedlo, ktoré mi uvaril.


Na domácu fazuľovicu budete potrebovať:

* cca 2 hrnčeky suchej  fazule - strakane,  už sa varila aj z iných druhov, zo strakatej je najlepšia
* 2 cibule
* 2 strúčiky cesnaku
* 3 plátky slaniny
* 1 paprika
* konzerva lúpaných rajčín
* 2 klobásky Cigaro
* drvená rasca
* štipka grilovacieho korenia
* gulášová pasta 
* majoránka
* soľ

Fazuľu dajte deň vopred odmočiť, a po niekoľkých hodinách vodu zlejte a vymeňte. Aby toľko nenadúvala. Na ten istý účel sa odporúča použiť aj saturejka. Potom ju varte do mäkka, tesne pred koncom pridajte  1 ČL soli. Toto je  domáca fazuľa  v napučanom stave, pred varením:


Cibuľu, slaninku aj papriku očistíte a pokrájate na kocky. Vo väčšej panvici restujete slaninu spolu so strúčikom cesnaku, sekaným na drobno. Po pár minútach  pridáte cibuľu a po dobrých 20 minútach trpezlivého miešania na miernom ohni pridáte papriku, ktorú tiež dusíte do stratena. Dva kusy klobásky typu cigaro, alebo môže byť aj ipeľská, pokrájate na mesiačiky a pridáte na panvicu, miešate a opekáte. Medzitým si pripravíte lúpané rajčiny, ktoré pokrájate na menšie kúsky a pridáte k zmesi spolu so šťavou. Túto zmes dusíme ešte takých 15-20 minút, aby sa rajčiny rozdusili. Priebežne dochutíme grilovacím korením a gulášovou pastou, aby chute lepšie prešli.Uvarenú fazuľu pridáte do panvice spolu s vodou, v ktorej sa varila. Spolu prevaríte 5-10 minút, aby zmes zhustla, tak akurát. Na záver  rozpučte  strúčik cesnaku, ak treba,  pridajte ešte  gulášovú pastu, grilovacie korenie. Rozmrvte v dlani majoránku a posypte.  Fazuľovica je jemne pikantná.  Kto má rád pikantnejšie, môže ochutiť aj rozmrvenú chilli papričku.

Podávame s chlebom, alebo aj bez chleba. Najviac chutí, na druhý deň, keď odleží a chute sa spoja.









12/06/2011

Strapačky s kyslou kapustou


Máte aj vy niekedy chuť na niečo celkom obyčajné?  U nás doma máme zemiakové halušky s kyslou kapustou a slaninkou veľmi radi. Receptov na internete na túto slovenskú pochúťku nájdete mnoho, aj s presnou gramážou surovín. Napíšem vám, ako ich robievam ja.

12/02/2011

Citrónový krém s lieskovcovými sušienkami


Knihu G. Ramsaya - Nedeľný obed s rodinou a priateľmi  máme niečo vyše roka a dlho ležala v knižnici,  zabudnutá. Včera som ju vytiahla,  prelistovala. Je  plná inšpirácií. V čase keď ju môj muž kúpil, som ju prečítala celú a odložila, nič som nevyskúšala, pritom obsahuje najmenej sto zaujímavých receptov a osobných komentárov Gordona. Vlastne sa mýlim, zopárkrát sme pripravovali  nedeľný vývar podľa jeho receptu, kde pointa tkvie v prudkom opečení mäsa aj zeleniny na oleji predtým, ako sa dajú variť - vývar je zlatisto - hnedasto zafarbený, plný intenzívnej chuti. Včera mi padol do oka recept na  smotanovo - citrónový dezert. Nič zložité, aj keď som určite nedosiahla Gordonovu dokonalosť. Jeho krém v poháriku stojí ako šľahačka, môj je krémový,  hoci keď som dodržala celý postup i suroviny.  Chuťovo je to fajnovôstka. Milujem recepty, kde zoznam ingrediencií spočítate  na prstoch jednej ruky.

Takže pre 4 osoby potrebujete:

300 ml šľahačkovej smotany
75 g krupicového cukru
šťava z 1-2 citrónov
mandľové sušienky na podávanie - mala som lieskovce, takže naše sušienky boli lieskovcové  :)

Postup:
Smotanu nalejem do malého kastróla a pridám cukor. Nechám pomaly zovrieť a stále miešam, kým sa cukor celkom nerozpustí. Keď smotana začne vrieť, varím ju za stáleho miešanie ďalšie tri minúty.
Kastról odstavím z ohňa a prilejeme šťavu z 1 citróna. Zmes čo najdôkladnejšie premiešam. Mala by začať okamžite hustnúť. Ochutnám a ak krém nie je dosť kyslý, ešte prelejem citrónovú šťavu. Mal by byť sladkokyslý a krémový.
Krém nechám chladnúť asi 5 minút a potom ho prelejem do pohárov/misiek. Prikryjeme ich priesvitnou fóliou a uložíme do chladničky na 3 hodiny, ale najlepšie na celú noc. Ak je krém príliš tuhy, vyberieme ho z chladničky 15 minút pred podávaním, aby trochu zmäkol. Podávam so sušienkami.


Moje lieskovcové sušienky:

2 bielka
150 g trstinového cukru
50 ml medu
200 g pomletých lieskovcov

Bielka s cukrom šľaháme do hladkej peny, aj 10 minút. Potom pridáme med a na koniec lieskovce. Ozdobným vreckom striekame požadované tvary na plech vyložený papierom na pečenie.
Sušíme v rúre vyhriatej na 120°C  1 hodinu.
Sú chrumkavé, výborné.







11/29/2011

Syrokrémové slané pečivo


Asi tento recept poznáte. Ak nie, vyskúšajte niekedy.  Drobné slané pečivo je nevyhnutnou súčasťou každej našej rodinnej oslavy. V mojej  knižke receptov bol tento recept  zapísaný ešte v roku 1999 a takéto slanosti pečiem  tiež vždy na Silvestra.

Potrebujem:

1 krabička syrokrému
35 dkg  hladkej múky špeciál
2 žĺtky
1 prášok do pečiva
1 lyžička soli
drvená rasca odo oka
200 g palmarin/hera 

1 vajíčko na potretie

Zamiesime cesto, ktoré necháme v chlade odpočívať 2 hodiny, cesto vydrží  aj deň, dva. Potom vyvaľkáme na pol centimetra a vykrajujeme požadované tvary. Natierame vajíčkom, zmiešaným so soľou  a posýpame rascou, syrom, sezamom, makom,  či inými semienkami, prípadne vtláčame kúsky vlašského orecha, či mandle.

Pečieme na 160°C približne 15-20 minút.

Podávame k vínu :)


11/19/2011

Moravské koláče a iné sobotné vypekanie

Dnes som od rána mala chuť vypekať, a tiež bolo treba minúť nejaké veci z chladničky (tvaroh, otvorené paradajkové pyré, šunky, tvrdý syr...).

Soté a´la Müller


Včera sme boli u rodičov môjho muža, a listovali sme v starých receptoch. Keď objavil ústrižok z časopisu z roku 1991 s týmto receptom Vlada Müllera, nadšene ním začal mávať, že sa jedná o u nich doma veľmi obľúbený recept, ktorý sa však dávno nevaril. Tak sme  nakúpili potrebné suroviny a poďho variť! Teda mne sa ušli len pomocné práce ako čistenie a  krájanie.

Potrebujeme:

olej
1 pór
300 g bravčového stehna
300 g pečienky - dali sme kuraciu, v PR je uvedená hovädzia, alebo bravčová
50 g sušených húb
1/2 hlávky menšej bielej kapusty
1 chilli paprička
1 polivková lyžica maizeny (nemusí byť)
na dochutenie soľ, čierne mleté korenie, sójová omáčka
--------------------------------------------------------------------------------
Všetky suroviny očistíme a nakrájame na pásiky. Huby opláchneme a namočíme do vlažnej vody, potom nakrájame na drobno. Pór orestujeme na oleji. Pridáme mäso zo stehna a neskôr aj huby - restujeme a dusíme vo vlastnej šťave domäkka.
Už nám chýba len kapusta, dochutíme chilli papričkou a korením, okrem soli. Na záver pridáme pečienku. Keď je všetko mäkké, môžeme dokončiť - jemne zahustiť pohárom vývaru, v ktorom sme rozmiešali 1 lyžicu maizeny.  Posolíme podľa chuti.
Podávame s ryžou, resp. ako máme radi.

11/16/2011

Felixova tekvicová poézia

 
Juj, to vám je ale dobrota...to sa nedá opísať...musí vám stačiť, že po dovarení som zjedla dva taniere pred desiatou hodinou dopoludnia :).

Pred časom som zachytila u priateľky na FB takýto post:

"splnenie slubu :-))): Felixova (aj Mariina) tekvicova polievka bola, je a urcite vzdy bude famozne vynikajuco uzasna...))) fakt velke mnamko, a ked dufam dnes dostanem komplet recept, zaradujem do mojho kucharcenia....))) mnam, mnam a este raz mnam!!!!! :DDDD"
 a pod ním asi 35 príspevkov, vrátane receptu. No nevyskúšaj to!
Tu je recept priamo od autora Felixa Schlossera:
" ‎...pre veľký záujem a chvaly pripájam recept ;)

Jesenná tekvicová poézia

Ingrediencie:
-2 malé (1 väčšia tekvica Hokaido) cca. 500g
-olej
-2 cibule
-lyžička Kurkumy (môže byť aj Kari korenie)
-pohár vína (odporúčam sladké dezertné, biele Portské)
-200ml vývaru (v krajnom prípade použijeme bujón)
-jedna sladká smotana
-kokosové mlieko (túto exotickú chuť môžeme docieliť aj prevarením 6 pl. kokosovej múčky v 100ml mlieka alebo našej smotany, precedíme cez sitko) :-)
-lyžička dijónskej horčice
-lyžička medu
-korenie (soľ, čierne korenie, paprika)
(odporúčam pripravovať vo veľkom hrnci)
-na oleji speníme 2 nakrájane cibule, necháme mierne skaramelizovať
-pridáme a orestujeme (na kocky) nakrájanú tekvicu so šupkou
-pridáme kurkumu (v recepte je hlavne kvôli farbe, nie chuti)
-podlejeme vínom a necháme ho chvíľu odpariť
-zalejeme vývarom, smotanou a kokosovým mliekom, necháme 20-30 minút povariť
-pridáme dijónsku horčicu a med
-rozmixujeme ponorným mixérom (môžeme aj prepasírovať cez sitko, nie je to potrebné)
-podľa hustoty zriedime mliekom alebo vodou a necháme prevariť
-podľa chuti dochutíme soľou, čiernym korením a paprikou

bon appetite :)"
  Dodávam len, že som nezohnala portské vínko, tak som dala Tokajské sweet.
A tiež u nás nebola tekvica Hokaido, ale som použila maslovú tekvicu.
Smotanu som pridala až na samý záver, keď už bola polievka rozmixovaná, na krátke prebublanie.
Vznikol delikatesný krém. Jedna báseň!
Dobrú chuť aj vám, ak sa rozhodnete si ho pripraviť :).



 

11/12/2011

Krekry s tekvicovými semienkami




Potrebujem:

* lístkové cesto
* 1-2 žĺtky na potretie, rozmiešané so soľou
* tekvicové semienka na posypanie

Pečiem v rúre dobre predhriatej na 210°C. Pred vložením do rúry pofŕkame  celý plech 2-3 krát  hrsťou vody. Vzniknutá para výborne napomáha lístkovaniu cesta.



Hmmm, upečené tekvicové semienka mám veľmi rada.



Z  lístkového cesta  ešte robievam takéto točené tyčinky,  je možné že ich tiež poznáte.




Robím ich tak, že cesto vyvaľkám na tvar obdĺžnika. Potriem ho vajíčkom a posypem postrúhaným syrom, najlepšie údeným. Cesto preložím na polovicu a popritláčam. Radielkom vykrajujem dlhé úzke tyčinky, ktoré v oboch rukách vrtím a ukladám na plech. Následne potieram zvyškom vajíčka a posýpam makom, sezamom,alebo rascou. Na záver ešte posypem celý plech trochou hrubozrnnej soli. Pečiem rovnako ako je uvedené vyššie.


10/30/2011

Studený jablkový koláčik


V jesennej sezóne sa to na blogoch hmýri receptami na jablkové koláče. Skúsim aj ja prispieť jedným - chutí  jemne, osviežujúco, po škorici a voňavých jabĺčkach.

Prvotná inšpirácia bola v tzv. obrátenom jablčníku. Očistím a nastrúham na hrubo približne 1kg jabĺk, môže byť aj viacej, ja som mala asi 12 väčších, aj stredne veľkých jabĺk. Z časti jabĺk  vytlačím do misky jablkovú šťavu, v ktorej rozpustím 1 Zlatý klas.  Pridám ho k jablkám, spolu  s  vanilkovým cukrom a  2 polievkovými lyžicami medu.

Nechám jablkovú zmes odpočívať a pustím sa do prípravy jednoduchého piškótového cesta. Použijem 6 vajíčok. Vymiešam  6 žĺtkov so 3-4 polievkovými lyžicami kryštálového cukru, pol dcl oleja a pol dcl vlažnej vody. Z bielkov a štipky soli vyšľahám tuhý sneh. Na záver  do cesta primiešam 6 kopcových  lyžíc polohrubej múky, 1 lyžicu prášku do pečiva a  celé cesto zľahka premiešam s  bielkovým snehom.

Hlboký veľký plech vysteliem papierom na pečenie. Na spodok prídu jabĺčka, ktoré uhladím a na to vylejem piškótu. Dám piecť do rúry vopred  vyhriatej na 180°C, po 20 minútach pečenia môžem teplotu znížiť na 160°C a dopekám tak do 30 - 40 minút celkového času. Po upečení som trúbu vypla, pootvorila a koláčik v nej niekoľko hodín odpočíval.



Po niekoľkých hodinách, odhadujem že tri by mali stačiť, koláč putuje do chladničky a po vychladení ho preklopím na opačnú stranu, to zn. cestom na spodok a z jablkovej plnky dám dolu papier. Poslednú vrstvu tvorí ušľahaná šľahačka s 1 vanilkovým cukrom, ku ktorej  primiešam jednu pochúťkovú smotanu.   V tej som najskôr rozmiešala želatínovú zmes, ktorú tvoril 1 plátok želatíny, napučaný v cca 1 dcl vody a neskor trošku zohriaty do rozpustenia (nie variť!). Po pár minútovom  vychladnutí som napučanú želatínu vmiešala do pochúťkovej smotany a tú som primiešala do hotovej šľahačky. 

Koláč najlepšie chutí vychladený, na druhý deň, keď odleží a stuhne.


10/23/2011

Cheesecake


Hmmmm, mňam...to bola dobrôtka, len sa po ňom zaprášilo.
Nebol príliš sladký, chutil po vanilke a sladkosť mu dodali horúce plátky hrušky  prevarené v cukrovom sirupe. Dokonalosť diela zavŕšil trstinový cukor na vrchu skaramelizovaný flambovacou pištoľou. Máte chuť si taký pripraviť? Poďme na to:

Dno tortovej formy som vyložila papierom na pečenie, rúru som zapla na 150 °C, nech sa vyhrieva. Najskôr som si vymiešala plnku, aby trošku chute prešli, potom nasledovala príprava rýchleho korpusu.

Plnka:

Začala som tým, že som 4 vajíčka vyšľahala s 2 vanilkovými cukrami a 2 polievkovými lyžicami cukru. V hrnčeku som si zamiešala v 2 dcl šľahačkovej smotany s dužinou vanilkového struku.. Šľahačku  som priliala postupne k vajíčkam. Ďalej nasledovali 2 pochúťkové smotany a 2 kelímky mascarpone. Vymiešané dohladka a hotovo. Kým plnka odpočívala, v mixéri som pomixovala 1 balíček Bebe keksov (klasika, tie bledé) a necelý balíček  detských piškót + 125 g masla. Maslo bolo chvíľku odležané v kuchyni, zmäknuté. Túto viacmenej sypkú   zmes na korpus som natlačila na dno tortovej formy, maslo rozmixované keksíky pekne spojilo.

Na to som vyliala plnku a potom šup-šup s ním do rúry. Na necelú hodinku. Záleží ako vám pečie  rúra, v závere cheesecake vybehol tesne nad okraj tortovej formy a po okrajoch bol zhnednutý (viď foto). Neskôr spľasol, čo je normálne.

Hodinku  som ho nechala chladnúť vo vypnutej pootvorenej rúre, potom sa dve hodiny chladil  v kuchyni a vychladnutý putoval do chladničky.  Podávala som ho s hruškami. Čerstvé hrušky som očistila, pokrájala na plátky. Prevarila v skaramelizovanom sirupe - polievkovú lyžicu  trstinového cukru som  skaramelizovala, zaliala deci vody a miešala do úplného rozpustenia.. Sirup som varila asi 10 minút aby prebublal a zhustol, hrušky v ňom asi 2-3 minútky, spolu s mletou škoricou.

Studený dezert som preložila hruškami, trošku preliala sirupom a vrch som posypala trstinovým cukrom, ktorý som na záver skaramelizovala flambovacou pištoľou.




9/28/2011

Úhrabky




Aj vaša starká ich piekla? Alebo mamina? Alebo pani odvedľa? Tak potom máte predstavu o akú starodávnu dobrotu sa jedná. Napriek tomu na internete až tak veľa receptov na ne nenájdete. 


KYSNUTÉ CESTO

• 1 kg polohrubej múky (smelo nakombinujte s 200-500 g hladkej, celkovo 1 kg)
• 1 kocka kvasníc, al. 50 g kvasníc
• 1 vajce
• 1 veľká polievková lyžica soli
• 0,5 l vlažného mlieka
• 1-2 polievkové lyžice kryštálového cukru
• 2,5 dcl oleja

PLNKA

• 5 väčších zemiakov
• kúsok slaniny
• 2-3 hrste kyslej kapusty


Ak ste hoc aj v živote nerobili kysnuté cesto, toto cesto dokážete pripraviť, len si na to trúfnite!

Najprv do veľkej misy preosejem múku, ktorú premiešam so soľou. Potom v múke spravím jamku,do ktorej pomrvím kvasnice, zasypem ich cukrom a zalejem vlažným mliekom. Keď kvások vybehne, kvasnice napučia, dolejem olej, pridám vajce a vymiešam hladké kompaktné cesto, ktoré sa oddeľuje od okrajov misy. Prikryté utierkou, zľahka obsypané a vyhladkané múkou ho dám na 60-90 minút vykysnúť.
Dám uvariť očistené zemiaky pokrájané na kocky so soľou a rascou.
Medzitým na panvici rozpustím slaninku pokrájanú na drobné kocky, keď pustí masť pridám jednu menšiu cibuľku, taktiež na kocky. O pár minút  pridám pokrájanú kyslú kapustu. Čím kyslejšia, tým lepšie. Niekedy pokrajám do hotovej plnky surovú kapustu, nedusím. Spravte, ako vám vyhovuje.
Plnku dokončím tak, že precedené a popučené zemiaky zmiešam s udusenou kapustou. Dochutím medzi dlaňami pomrvenou majoránku, premiešam a HOTOVO. 

Vykysnuté cesto vyvaľkáte na doske, perfektne e sa odlepuje, netreba ho podsýpať. Keď tak len trochu. Kladiete naň lyžicou plnku, následne ukrajujete nepravidelné štvorce, ktoré spájate do guliek, a guľky vytláčate na placku a ukladáte na plech.  Posúchy necháte ešte 15-30 minút kysnúť, medzitým už vyhrievate rúru na 200°C. Pred vložením do rúry popicháte vidličkou a šup ich tam, cca na 20-30  minút.


Ak sa vám minie plnka a zostane vám nejaké cesto, vyváľajte ho na koleso a naplňte niečím sladkým - slivky s mrveničkou, jablká so škoricou a orechami, vanilkový puding,  slivkový lekvár..alebo z neho spravte pizzu, či rožteky.


zdroj: Pinterest