12/19/2019

Ergoterapia ako skutok lásky
„Práca vylieči ťažkosti lepšie ako whisky.“ — Thomas Alva Edison

Takto týždeň som štvrtkový podvečer  strávila v kruhu pacientov Centra pre liečbu drogových závislostí v Považskom Chlmci. Je to zariadenie, ktoré je súčasťou žilinskej fakultnej nemocnice a funguje od 1.7.2004. Centrum sa zaoberá liečbou závislostí látkových - alkoholovej závislosti, iných nealkoholových závislostí – marihuana, pervitín, opiáty, prchavé látky atď., ako aj liečbou závislosti od hazardnej hry, teda gamblingu. Dostanete sa k nemu cestou okolo skládky odpadov. Liečbu závislostí  realizuje ambulantnou formou alebo ústavnou formou. V rámci doliečovacieho procesu centrum ponúka stretnutia skupiny abstinujúcich závislých v Klube závislých pri CPLDZ. Neveľký kaštieľ  bledomodrej farby sa rozprestiera  neprehliadnuteľne, a predsa mimo zraku bežnej premávky a verejnosti,   v uzavretom areáli na okraji lesa neďaleko mŕtveho ramena Váhu, v bezprostrednej blízkosti policajnej strelnice. 

Priniesla som so sebou všetko potrebné a vedúcu zariadenia som prosila o jediné – aby sa našej aktivity zúčastnili tí pacienti, ktorí naozaj chcú. Aby tam neboli „dobrovoľne nasilu“. Prišli. Po neformálnom zoznámení a podaní si rúk sme si  vzájomne dohodli pravidlá hry. Ľudia, ktorí stáli predo mnou, dostali moje slovo, že zachovám ich anonymitu – najmä pri fotení. Predstavila som im v krátkosti  seba a svoj blog Na háji, ktorý si píšem deviaty rok. Čo začalo ako vypĺňanie času popri materskej dovolenke s dvomi synmi, pokračuje aj ako zápisník z ciest po svete. Fotografia ako okno, cez ktoré vnímam život zblízka. Literatúra a hudba ako  únikový východ, keď sa naopak potrebujem životu  vzdialiť.  Trpezlivo si ma vypočuli a ja som sa pokúsila vysvetliť  zmysel nášho stretnutia:

 •  vyjadriť  aspoň symbolicky spolupatričnosť a podporu v náročnom boji
 •  zamestnať   ruky 
 •  v  dušiach prebudiť  dieťa
 • vyvolať  dávne spomienky
 • pričarovať ducha Vianoc

Z CD prehrávača niekto zahral koledy, zasvietili  sme vianočný stromček a spoločnými silami sme sa pustili do pečenia medovníčkov. Pracovali sme v dvoch skupinách, jedni sa venovali medovníkom, druhí v čistých dlaniach tvarovali vanilkové rožteky.  Medovníkové cesto je potrebné  vyvaľkať, medovníky povykrajovať, trebárs aj formičkou veľkonočného zajaca, no a čo. Po upečení sa potierajú žĺtkovou glazúrou, aby boli lesklé. Vanilkové rožteky sa obaľujú v  zmesi vanilky a práškového cukru. Plechy v rúre treba striehnuť, aby pečivo nezhorelo, všetky použité pracovné pomôcky poumývať, nechať po sebe poriadok. To všetko sú práce, ktoré potrebujú šikovné a ochotné ruky a tie som v tejto partii našla. Jedného mladíka som poprosila, aby vylúskal  za vrecko vlašských orechov, tie sme vtláčali do medovníkov pred upečením. Najprv sa zobral von aby našiel  vhodný kameň, potom si natiahol kapucňu od mikiny cez hlavu a vo svojej bubline vytĺkal oriešky, radosť pozerať. Bol rád, že sa mu ušla práve táto práca, zmienil sa, že aj doma to robievali. Netrvalo dlho a z kuchynky sa do spoločnej jedálne niesla vôňa  vanilky,  čochvíľa aj vôňa medovníkov. Vôňa žartov a mužsko - ženského prekárania.  Poznáte krajšie vône Vianoc? 

Ako sa odmenili oni mne? Zdieľali so mnou odpovede na niektoré otázky, ktoré som im položila. Odpovede, ktoré tých, čo by zaváhali, mohli presvedčiť, že pacienti centra pre liečbu drogových závislostí sú ľudia ako my. Do situácie, v akej sa momentálne nachádzajú, sa môže dostať hocikto z nás a našich blízkych. A to ešte neotvorili liečbu virtuálnych závislostí. Nikdy nehovor nikdy.  Držím týmto ľuďom ktorých som vo štvrtok večer stretla palce, aby svoju závislosť položili na lopatky. O rok pôjdem zas a dovtedy ešte chlieb napečieme a kurz varenia absolvujeme, pravdaže v inej zostave, lebo noví pacienti do zariadenia  prichádzajú každých desať týždňov. V tme začínajúceho decembrového večera štyridsaťšesťročná žena vo mne čakala na zástavke na autobus, keď tu pocítila na nose prvé vločky snehu.  Vie, že toto sú možno kvapky v mori. Avšak kvapky,  ktoré majú silu dať zmysel inak všednému dňu – tomu môjmu. 

Úlomky ich vianočných príbehov:

48 – ročná žena prezrádza svoju najväčšiu závislosť, ktorou sú jej deti , vnúčatá a mama. Praje si, aby sa celá rodina zišla k štedrovečernému stolu a aby spolu strávili najkrajšie sviatky v roku. Spomína si, ako sa ako rodina stretli na polnočnej omši a v kostole spievali krásne vianočné koledy. Keď bola malinká, dostala bábiku, ktorá sama stála a toto je najkrajší vianočný darček aký kedy dostala.  A čo najkrajší darček  ktorý darovala? Bolo to oznámenie, že čaká svoje prvé bábätko. Toto ma dojalo, lebo aj my sme dostali takýto vianočný darček od nášho najmladšieho syna, ktorý bol počatý rovno na Mikuláša a pri spoločnom zdobení vianočného stromčeka som musela odmietnuť tradične podávaný gintonik od môjho partnera z toho najkrajšieho dôvodu.
34 – ročná žena priznáva že medzi jej závislosti patrí alkohol a telefón. Praje si zdravie pre všetkých a Vianoce prežité v kruhu svojej rodiny. Najmilšou vianočnou spomienkou sú chvíle, keď ako malé deti boli spolu všetci pri stromčeku a verili, že Ježiško priniesol darčeky. Jej najkrajším darčekom bolo narodenia  syna, to že sa narodil zdravý a všetko prebehlo bez komplikácií. Jej syn bol zároveň tým najkrajším vianočným darčekom, keď ho svojmu manželovi darovala v autosedačke aj s červenou mašľou rovno pod stromček.
43 – ročný muž uvádza, že alkohol je jeho najväčšou závislosťou a praje si aby sa z tejto závislosti dostal. Spomína si, ako dcérke kúpil psíka bijona pod stromček, dali mu meno Vločka. Myslí si, že všetky darčeky, ktoré dávame od srdca sú tie najkrajšie.
36 – ročná žena sa netají a za svoju najväčšiu závislosť považuje deti, manžela, rodinu. Praje si aby viac nepožila alkohol a návykové lieky. Spomína si, ako jej syn raz dostal pod stromček notebook a od šťastia sa povracal. Pod vianočným stromčekom ju veľmi potešila drahá kozmetika, šťastné deti a spokojný manžel, ktorého obdarovala hodinkami a náramkom.
27 – ročný muž má krásnu závislosť a tou je hudba. Praje si mať vždy hudbu so sebou. Najmilšou vianočnou spomienkou je, keď dostal diskmen, no a MP4 –ka bola tým najkrajším vianočným darčekom, ktorý neskôr tiež dostal. To, že poslúchal (v zmysle, že bol dobrý), bolo najkrajším vianočným darčekom, ktorý on v živote dal iným.
46 – ročný muž považuje za svoju najväčšiu závislosť alkohol a preto jediné, čo si praje, je zbaviť sa alkoholu a byť s rodinou. Spomienka na spoločnú večeru s celou svojou rodinou je zároveň jeho najmilšou vianočnou spomienkou. Za najkrajší dar považuje svoje deti a to že sú zdravé. Svoju lásku k blížnym vníma ako dar, ktorý v živote dáva on a verím, že nie len  na Vianoce.
55 – ročný/á uvádza, že najväčšou závislosťou, ktorú teraz pociťuje je svietiaci vianočný stromček s rodinou pohromade. Praje si šťastný úsmev na tvári a spomína si na rozžiarené očká vnučky pod stromčekom. Najkrajším vianočným darčekom, čo v živote dostal/a bol drevený traktor s veľkými zadnými kolesami. A ten ktorý dal/a?  Bicykel pre dcéru ako splnené prianie.

Milan posiela vianočný pozdrav Bohu (jeho prosté prianie ma dojíma):
„Nech opatruje moju rodinu aby bola zdravá a veselá.“
Želka posiela vianočný pozdrav svojej rodine:
„Chcem prežiť v pokoji a šťastí Vianoce. Bez liekov a alkoholu. A aby to tak bolo stále. Pohodu a lásku v rodine.“
Jožka posiela pozdrav svojmu otcovi:
„Aj keď si tu už neni  medzi nami tridsať rokov, stále ťa ľúbim a stále prestieram aj pre teba alebo pre pocestného, tak ako si ma to naučil.“
Monika posiela vianočný pozdrav svojmu dedkovi:
„Dedko, dúfam, že sa tam máš dobre a strašne mi chýbaš.“
Vianočný pozdrav  otcovi:
„Ak existuje nebo, dúfam, že sa na mňa dívaš a bdieš nad mojimi krokmi.“
Ján posiela vianočný pozdrav sestre Katke (33)
„Drž sa mi tam v nebíčku. Hádam sa tam stretneme, sestrička.“
Lukino posiela vianočný pozdrav Matúšovi:
„Do Neba: Dávaj tam zhora na mňa pozor a nevystrájaj bezo mňa, raz sa stretneme, bráško :) 

♥♥


4 komentáre:

 1. Aďka, to je krásne! Presne takto to ma byt, pomáhať a urobiť niečo pre druhých, nielen mysliet na seba a svoje starosti (ktoré ani nie sú skutočnými starosťami -len my na to akosi zabúdame) a naháňať sa za mamonom. ❤️

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Wow! this is Amazing! Do you know your hidden name meaning ? Click here to find your hidden name meaning

  OdpovedaťOdstrániť
 3. INSTEAD OF GETTING A LOAN,, I GOT SOMETHING NEW
  Get $5,500 USD every day, for six months!

  See how it works

  Do you know you can hack into any ATM machine with a hacked ATM card??
  Make up you mind before applying, straight deal...

  Order for a blank ATM card now and get millions within a week!: contact us
  via email address::{Universalcardshackers@gmail.com}

  We have specially programmed ATM cards that can be use to hack ATM
  machines, the ATM cards can be used to withdraw at the ATM or swipe, at
  stores and POS. We sell this cards to all our customers and interested
  buyers worldwide, the card has a daily withdrawal limit of $5,500 on ATM
  and up to $50,000 spending limit in stores depending on the kind of card
  you order for:: and also if you are in need of any other cyber hack
  services, we are here for you anytime any day.

  Here is our price lists for the ATM CARDS:

  Cards that withdraw $5,500 per day costs $200 USD
  Cards that withdraw $10,000 per day costs $850 USD
  Cards that withdraw $35,000 per day costs $2,200 USD
  Cards that withdraw $50,000 per day costs $5,500 USD
  Cards that withdraw $100,000 per day costs $8,500 USD

  make up your mind before applying, straight deal!!!

  The price include shipping fees and charges, order now: contact us via
  email address:::::: {Universalcardshackers@gmail.com}
  Whatsapp:::::+31687835881

  Visit our Website for more Info: https://7anonymoushackers.wordpress.com
  ®

  OdpovedaťOdstrániť

Vložte svoj komentár: