4/17/2014

Coffeefest Bratislava 2014


„Najprv privoniate a pokúsite sa zaznamenať svoje dojmy,“ začína vysvetľovať mladík s hustou bradou.   Na hlave má modrú šiltovku, pod ktorou sa skrývajú dlhé vlasy zopnuté gumičkou. V elegantnom prostredí hotela, kde cheeseburger stojí dvanásť eur, pôsobí tento mladý muž vo fialových ponožkách tak trochu nepatrične. „Pokúste sa vnímať, čo vám káva pripomína, aké máte pocity.“ Ľudia trochu rozpačito pristupujú k pohárom, ktoré majú pred sebou. Namiesto toho aby ich jednoducho vzali do rúk sa ku každému iba sklonia. V miestnosti vládne pokoj, každý sa snaží plniť pokyny muža za barom a sústrediť sa na vôňu. Na útržkoch papiera sa objavujú občas pomerne bizarné zápisky ako kečup či ryby. Baristi následne nalievajú do pohárov horúcu vodu a lyžicami odstraňujú vytvorenú penu. „Teraz vezmete lyžicu a ochutnáte. Pozor, sŕkať musíte správne, takto,“ ukazuje muž. Miestnosťou sa začínajú rozliehať známe reštauračné zvuky - búchanie lyžíc, hlasné sŕkanie, búrlivá diskusia všetkých zúčastnených. Keby ste zavreli oči, pravdepodobne by ste nadobudli dojem, že sa nachádzate v jednej z popredných parížskych reštaurácií.

Začína sa cupping, celosvetovo používaná štandardizovaná degustácia kávy. Po ochutnávke začínajú baristi odhaľovať identitu každej z káv a nabádajú ostatných aby vyjadrili svoj názor. „Tamtá káva chutí ako lečo,“ hovorí znechutene starší pán v tmavej bunde a baristi sa smejú. Mladý muž v šiltovke sa volá Adam Obrátil a spolu s Petrou Střeleckou stojacou po jeho pravici pripravujú kávu v brnenskej Industra Coffee.

Vitajte na festivale kávy

Tento víkend vyrazili Adam s Petrou rovnako ako iní baristi a kávoví nadšenci na návštevu do Bratislavy. Dôvod? Coffeefest! Už druhým rokom priestor pre prezentáciu dobrej kávy, česko-slovenských pražiarní, majiteľov kaviarní a baristov. Bohatý program sľubuje množstvo kávy z rôznych končín, prednášky, workshopy a bary nielen s kávou, ale aj s kvalitnou čokoládou, čajom, zmrzlinou či koláčmi.

Je slnečné aprílové popoludnie a prízemie hotela Sheraton sa začína napĺňať ľuďmi. Každý dostáva náramok s nápisom milujem kávu a ponáhľa sa do hotelového výťahu. Na druhom poschodí sa otvára celkom iný svet. Na prvý pohľad chaotický, no pod povrchom dokonale zorganizovaný. Drahé hotelové bagety. Talianska zmrzlina. Stánok Curaproxu propagujúci správne čistenie zubov, ktorý pôsobí trochu paradoxne. Ak sa však niekomu zdá, že káva a pekné zuby nejdú dohromady, ženy pri pultoch s obrovským umelým chrupom v rukách mu to rýchlo vyvrátia. Domáce koláče, torty, čokoládové lízanky, panna cota, makarónky. Kvalitná čokoláda. Nielen horúca čokoláda, ale aj kúsky čistej čokolády a kakaové bôby. „Tvrdenie, že čím je čokoláda tmavšia, tým je kvalitnejšia, je blud,“ hovorí Karol Stýblo z nitrianskej Lyra Chocolate. Pri otázke, či sme aj my sami schopní vybrať si v obchode bez vedomosti o spracovaní bôbov tú správnu čokoládu, iba pokrúti hlavou. Vzápätí sa mu však rozžiaria oči. „Chceli by sme rozbehnúť projekt, vďaka ktorému by ste mohli podľa kódu na čokoláde vystopovať vašu čokoládu až ku kakaovníku, z ktorého pochádza,“ vysvetľuje a mieša novú dávku pre okoloidúcich. Tí voňavú čokoládu ochotne pijú a čoskoro je obsah celého hrnca preč. 

To najdôležitejšie je však vo vedľajšej sále. Káva. Káva v malých pohárikoch na každom kroku, voňavá, silná, koncentrovaná. Mlieko sa nepridáva, to vraj robia iba barbari. Stroje bežia nonstop, káva sa melie, filtruje a podáva okamžite. Baristi sú ústretoví, rovnako vášnivo diskutujú s kolegami ako i s laikmi, ktorí sa v káve až tak nevyznajú. Elegantne oblečená žena v stredných rokoch práve sŕka čerstvú kávu pri jednom z brew barov, kde sa káva pripravuje alternatívnymi metódami. Netvári sa veľmi nadšene a barista okamžite reaguje. „Prečo vám nechutí?“ pýta sa so záujmom. „Je príliš tuhá,“ odpovedá žena. Ľudí sa pri bare za niekoľko hodín premelie obrovské množstvo. Pripraviť kávu a prehodiť pár slov s každým nie je jednoduché, no na nikom nebadať známky únavy. 

Latte art

Počas celého dňa baristi na hlavnom stage-i súťažia v kreslení obrázkov na latte. Na veľkoplošnej obrazovke sa objavuje známa jarná kvetina odkazujúca na včerajší deň boja proti rakovine. „Tak kto je za narcis vľavo?“ pýta sa moderátor publika. Niekoľko ľudí pod pódiom dvíha dlane do vzduchu. „A kto je za narcis vpravo?“ Ruky dvíha väčšina sály, moderátor očami prebehne celú miestnosť a oznamuje: „Vyhráva narcis vpravo!“ Kresby sú zručné a prepracované, mnohí sa pristavujú a obdivujú umenie v mliečnej pene na obrazovke, iní podídu bližšie a nazrú priamo do šálky. Kávu s obrázkom pripravia skúsení baristi komukoľvek v latte art bare vo vedľajšej sále. „Tak čo to bude?“ pýta sa ležérne tmavovláska za pultom a začína kresliť. Sústredene leje napenené mlieko do šálky a jemnými pohybmi vytvára ornament. „Je to ťažké?“ vyzvedá jedna z návštevníčok. „Spočiatku áno, je to vec zvyku. Dôležité je správne nalievať,“ vysvetľuje baristka a podáva kávu zákazníkom. Tí vynášajú pochvalné ódy a žena sa smeje. „Pred rokom som tu sedela presne tak ako vy a obdivovala, ako je to všetko možné. A teraz som tu!“ 

Rozhovory o káve 

„Pestovanie a pitie kávy, to je samostatná činnosť,“ začína svoju prednášku Erik Šimšík. Spolu s bratom dováža na Slovensko rwandskú kávu Gorifee, ktorú môžu kávičkári ochutnať aj na festivale. Svoj výklad zameriava najmä na Rwandu a svoje zážitky z tunajších plantáží a pražiarní. Badať na ňom nervozitu a nezvyk prednášať pred množstvom ľudí, o genocíde hovorí s rovnakou ľahkosťou ako o káve. Snaží sa však sprostredkovať čo najviac dojmov a ak niečo zabudne, nebojí sa vrátiť k predchádzajúcej téme. Poslucháčov pobaví najmä fakt, že Rwanďania kávu nepijú a vôbec im nechutí. „Dúfame, že sa budeme pomaly, hm... alebo aj rýchlo zlepšovať,“ uzatvára Šimšík so smiechom. Smeje sa aj publikum a tým prednáška končí. 

Marwan Al-Absí je docent na UKF v Nitre, no predovšetkým novinár. Z tohto pána v stredných rokoch je už na prvý pohľad jasné, že nepochádza zo Slovenska. Hneď v úvode sa ospravedlňuje za svoju nedokonalú česko-slovenčinu a začína svoje rozprávanie. V oblasti Sýrie uskutočnil rozsiahly výskum, pri ktorom žil s beduínmi a poznával ich zvyklosti a tradície. Káva je nezanedbateľnou súčasťou ich života. „Keď ma niekto naštve na fakulte, idem domov a varím si arabské jedlo. Pre beduína je niečo také drvenie a praženie kávy,“ snaží sa vtipne priblížiť fenomén kávy a jej rolu v arabskej kultúre. Ukazuje tradičné nádoby na prípravu kávy a opisuje svoje zážitky z pobytu v beduínskych rodinách všetkých vrstiev. Hovorí s takým nadšením, že organizátori ho nakoniec musia zastaviť. Čoskoro tu bude ďalšia prednáška. Marwan Al-Absí sa s úsmevom lúči a odchádza. 

Ani nie o päť minút štartuje ďalší prednášajúci. Viktor Klimo píše pre delikatesy.sk a je jednou z organizačných hláv festivalu. Prednáška nesie názov „Káva na cestách“ a väčšina poslucháčov očakáva rozpravu o káve v rôznych krajinách sveta. Klimo ich však hneď vyvádza z omylu a začína hovoriť o alternatívnej príprave kávy pri cestovaní. Najlepšie sa mu osvedčilo mletie tesne pred odchodom, horúca voda v termoske a takzvaný „vietnamský prekvapkávač“, ktorý si človek zadováži v akýchkoľvek vietnamských potravinách. V publiku to šumí, viaceré páry si medzi sebou šepkajú, že to „musia kúpiť“. Občas sa niekto prihlási a spýta sa na ten či onen spôsob prípravy. Klimo hovorí, že nevyskúšal všetko. „Na mňa je to až príliš veľké ohýbanie vesmírom, aby som dostal presso,“ hovorí s úsmevom. Pri poslednom alternatívnom tipe sa miestnosťou nesú salvy smiechu. Na fotke pred sebou publikum vidí moka kávovar vložený v rýchlovarnej kanvici. Autor nápadu vysvetľuje princíp výtvoru a o káve hovorí s neskutočným zápalom rovnako ako každý z prednášajúcich. To je obrovským kladom tohto podujatia, ktoré nevyšlo spod rúk oficiálnych organizácií zastrešujúcich kávovú kultúru na Slovensku. Jednoducho sa pár milovníkov kávy rozhodlo, že tu s láskou urobí festival pre ľudí, ktorí kávu majú radi rovnako ako oni. 

Podobnú "diagnózu" má aj Jaroslav Tuček z českej pražiarne výberovej kávy Doubleshot. Približuje svet kávy z „druhej strany barikády“, teda z pohľadu farmárov, spracovateľských závodov a predajcov. Opisuje ako sa káva zbiera, triedi, predáva a čo všetko stojí za finálnym produktom, ktorý kupujeme v obchode. Na vec má triezvy pohľad. „Prečo všetci nerobia vynikajúcu kávu? Trh to skrátka nezaplatí.“ Teóriu prepája so svojimi skúsenosťami z praxe a ľudia jeho výklad hltajú na jeden dych. „Takéto prednášky by tu mohli byť aj tri,“ konštatuje žena v prvom rade.

Festival končí, stroje sa balia, živá hudba ale stále hrá a ľudia pri bare netrpezlivo čakajú na poslednú dávku Irish Coffee (káva s whisky). Hotel sa čoskoro vyprázdni a v noblesných priestoroch ostane len vôňa. Organizátori vyzerajú spokojne, ich cieľ – porozprávať sa o káve a pozdvihnúť našu kávovú kultúru – sa očividne naplnil. „Mám chuť si kúpiť mlynček,“ uvažuje nahlas jeden z posledných návštevníkov pri bare. Je ich tu už málo, baristi si vydýchli. „Dajte si kávu, káva hreje,“ hovorí jeden z nich a usmieva sa. 

Kto ju spoznal? Ja hneď! :) Petra Humeňanská z Bonbon trio


cupping
Jaroslav Tuček z Doubleshotu a prednáška "Svet kávy"Viktor Klimo prednáša o káve na cestách
zľava Marwan Al-Absí, Michal Molčan, Viktor Klimo

torty od Syslíkove tortičky
Latte Art JamCOFFEEFEST SLOVAKIA 2014 from bé em on Vimeo.

P.S.: Autorom tejto reportáže nie je Ajka, ale Bea, jej menšie ja:) Festival mal dva dni, ktoré sú spojené do jedného textu. Bolo tam množstvo iných postranných aktivít, text je len o tom, čo sme sami videli/vyskúšali. Dostala som echo, že sme viac fotili jedlo ako kávu, ale my asi skrátka veľa jeme. Písala som ja, fotili všetci a video robil môj najskvelejší J.:) Majte sa fajn a pite dobrú kávu!


8 komentárov:

 1. beuska, uzasny blog, krasny, az domov som citila tu uzasnu atmosferu a chut kavy...priznam sa, ze odvtedy, ako som bola tehotna, sa zo mna stal "barbar", ale postupne sa snazim opat stan "ozajstnym" kavickarom :-)), skvele fotocky, video, klobuk dole... ajka...uzasnu dceru mas :-***

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvělá akce, tam by se mi líbilo.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Aduska, krasny prispevok....vdaka za skvele priblizenie tejto akcie...mas sikovnu dcerku :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Bei, si ma naladila na coffee..., ak boh da, buduci rok sa vynasnazim zucastnit, musi to byt uzasny zazitok, prostrednictvom tvojich pismeniek, vasich obrazkov a ozaj vydareneho videjka, som sa tam videla...krasny clanok, si sikovnica...a vidim, ze UZ si fakt velka ....mamina a ocino mate vzacne díťe, ale ved to viete ;) :*

  OdpovedaťOdstrániť

Vložte svoj komentár: