4/16/2014

Profiteroles plnené žĺtkovo - vanilkovým krémomPre mňa nebíčko v papuľke. Spomienky na detstvo a veterníčky od otcovej sestry Valiky, svadba otcovho brata, prázdniny u babky, všade samé krabice a samé doma pečené koláčiky. Veterníčky na tento spôsob. Vyjedala som ich, z každej škatule trochu a potom ich presúvala, aby to nikto nezbadal. Ach, a tie francúzske z Lidla. Tie chutia, ako keby boli plnené ruskou zmrzlinou. Tieto, o ktorých dnes píšem majú plnku zo žĺtkového - vanilkového krému. Aby ste vedeli, okrem vedľajších surovín celkovo miniete 135 g masla, 120 g cukru, pol litra mlieka a 9 vajec. Tie vajíčka to robia všetko. Mala som domáce a tak doporučujem aj vám. Z jednej dávky mi vyšlo 30 kúskov rôznych veľkostí, priemer 4 až 6 cm - jeden plný plech. Všimnite si na poslednej fotke, ako sú nastriekané od seba,  po upečení bol plech plný plný. Cesto pri pečení narastie, nabudúce budem vedieť a spravím ich menšie, možno vyjde 40 ks "jednohubiek". Odpaľované cesto. Zložitý názov, jednoduchý postup. Fakt sa ho nemusíte obávať. Jediné, čoho sa môžete báť je to, že sa zjedia  veľmi rýchlo. 

V závere príspevku pridávam niektoré inšpirácie, ak chcete choďte vlastnou cestou alebo skúste tento, tzv. bezmixérový recept.  Ja už mám plnú hlavu plánov na slané jednohubky z odpaľovaného cesta a ďalšie sladké  pokušenia - s čokoládou, s karamelovou šľahačkou.

Recept   na profiteroles plnené crème pâtissière 

Odpaľované cesto:

• 120 ml vody
• 120 ml mlieka
• štipka soli
• 120 g masla
• 120 g polohrubej múky
• 3 vajíčka
• 1 žltok


Žĺtkovo vanilková náplň:

• 5 žĺtkov
• 450 ml mlieka
• 80 g krupicového cukru
• 40 g poctivého vanilkového cukru
• 1 vanilkový lusk
•25 g kukuričný škrob
•20 g hladká múka 
•15 g masla

Pomôcky

cukrárenské vrecko so zdobiacou špičkou, vrúbkový nôž, čo dobre krája (napr. chlieb, pečivo)

V hrnci uvarím vodu, mlieko, soľ a maslo. Keď sa maslo celkom rozpustí a zmes začne bublať, vmiešam do nej múku - stále miešam, celé sa to zlepí na hrčkavú guču - nezľaknite sa a miešajte, potom sa to začne spájať dokopy. Krátko prehrievam na slabej teplote, kým masa nie je hladká a kompaktná. Odstavím ju nabok  a vmiešam po jednom vajíčka, každé poriadne zapracujem do cesta. Použila som obyčajnú kovovú metličku. Vznikne hladké lesklé cesto, nechám ho trochu vychladiť. Zatiaľ  dám nahrievať rúru na 200°C a pripravím si plech. Vystriem naň papier na pečenie, ktorý vymažem kúskom masla a postriekam rozprašovačom s čistou vodou - voda vytvorí paru a para pomôže napufňaniu profiteroles.
Cukrárske vrecko naplním cestom a striekam gulôčky veľkosti tak 3 cm. Pri pečení zväčšia svoj objem. 
Pečú sa prvých 20 minút na 200°C a potom teplotu uberiem na 180°C a dopekám ďalších 30 - 35 minút. Rúru neotváram. Čas aj teplotu dopekania korigujte podľa toho ako vám pečie rúra, je to individuálne. Upečené by mali mať akurátnu farbu a  rozvoniavať. 

Plním po dôkladnom vychladnutí.

Krém pripravím tak, že žĺtka ušľahám do peny s cukrom, šľahám dokým masa nezhustne a nezbledne. Potom pridám múku a škrobovú múčku, dobre premiešam. Mlieko a vanilkové zrniečka z prekrojeného vanilkového lusku spolu s luskom privediem do varu a postupne vmiešavam do žĺtkovej zmesi, lusk vyberiem. Za stáleho miešania spolu s kúskom masla do hladkého krému prevarím minútu a odstavím. Je to ako keby ste varili krupicovú kašu - miešať a miešať. Po 15 minútovom vychladnutí za občasného miešania krému naplním upečené profiterolky. Dnes som ich prekrajovala a plnila lyžicou, odo oka. Nabudúce ich skúsim naplniť tak, že dám náplň do cukrárenského vrecúška s úzkou špičkou a cez malú dierku ich naplním.

Ak máte radi, polejte ich roztopenou čokoládou. Mne vyhovujú presne takto. Práškový cukor nie je nevyhnutný. 


Zdroje inšpirácie:

http://www.eileen-cuisine.com/cooking/dessert/cream-patisserie-profiterole-with-chocolate-sauce/

http://www.bbc.co.uk/food/recipes/freshprofiterolesfil_91165

http://foodismylife.wordpress.com/2012/09/27/choux-a-la-creme-cream-puffs-profiteroles/
 2 komentáre:

  1. mnam mnam mnaaaam :) dakujem za recept, odhladam...urcite vyskusam...a prajem krasne sviatky, Zuzana

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. dakujem, podobne prajem krasne a radostne sviatky :)

      Odstrániť

Vložte svoj komentár: