5/12/2018

Cícerový šalát


Už ste asi pochopili, že mám rada cícer. Veľmi ho ľúbim. Keď ho rozbalím, je suchý, neprístupný, tvrdý ako kameň. Opláchnem ho vodou v sitku dočista. Potom ho namočím do trojnásobného množstva vody. Po 24 - 48 hodinách  sa s ním stane zázrak, napučí a je možné s ním pripravovať výborné jedlá.  Hummuṣ, falafel, pečené slané "oriešky" na zahrýzanie nervozity k hokeju. Uvarený hodinu v tlakovom hrnci ho možno vymiešať spolu s varenými zemiakmi na hladké pyré, stačí za hrnček aj s trochou vody, v ktorej sa varil, pre obmenu obvyklej chuti pyré.   Aj taká sobotná polievka zo zemiakmi, mrkvou a cícerom, pripravená na skaramelizovanej cibuľke, s trochou červenej mletej papriky, spolovice rozmixovaná na zahustenie a na koniec, po vypnutí, zasypaná  dvomi hrsťami čerstvo nasekanej petržlenovej vňate - obyčajná a dobrá, pohladenie pre hladné brušká.
A potom, tu tento cícerový šalát.  Ideálny ku grilovanému syru halloumi. Alebo k iným  pochúťkam z grilu. Alebo len tak, na suchú hrianku. Alebo iba sám o sebe. Áno, cíceru výrazne v prípade tohto šalátu napomáha sladkastá šalotka. Perfektne spolu ladia a dopĺňajú sa vzájomne jemnosťou a prostotou chutí.

Recept na cícerový šalát

Zmiešam tri hrste rukoly, rastie v Matejkovom fóliovníku ako divá,  pol hlávky nasekaného ľadového šalátu, tri štyri šalotky nakrájam na tenké kolieska, zalejem olivovým olejom extra panenským, všetko zmiešam. Pridám šálku dve cíceru, ktorý sa najmenej 24 hodín máčal vo vode a potom som ho fritovala v rozpálenom oleji. Treba ho pri tom zakryť pokrievkou, lebo odprskuje a strieľa, pražím ho 10 - 15 minút, do zlatista. Najprv dlho dlho nič, ostáva svetlý a potom zrazu začne hnednúť, striehnite si,  aby neprihorel. Šalát nakoniec zľahka vychutím morskou soľou a pomletými chilli vločkami, dobre premiešam. Keď odleží niekoľko hodín a jeho chute sa prepoja, je vynikajúci, zatiaľ sa javí ako objav tejto sezóny.

Dobrú chuť!
2 komentáre:

  1. To urcite vyskusam dakujem za receptik Adka ❤️Krasny den prajem!

    OdpovedaťOdstrániť

Vložte svoj komentár: