10/30/2011

Studený jablkový koláčik


V jesennej sezóne sa to na blogoch hmýri receptami na jablkové koláče. Skúsim aj ja prispieť jedným - chutí  jemne, osviežujúco, po škorici a voňavých jabĺčkach.

Prvotná inšpirácia bola v tzv. obrátenom jablčníku. Očistím a nastrúham na hrubo približne 1kg jabĺk, môže byť aj viacej, ja som mala asi 12 väčších, aj stredne veľkých jabĺk. Z časti jabĺk  vytlačím do misky jablkovú šťavu, v ktorej rozpustím 1 Zlatý klas.  Pridám ho k jablkám, spolu  s  vanilkovým cukrom a  2 polievkovými lyžicami medu.

Nechám jablkovú zmes odpočívať a pustím sa do prípravy jednoduchého piškótového cesta. Použijem 6 vajíčok. Vymiešam  6 žĺtkov so 3-4 polievkovými lyžicami kryštálového cukru, pol dcl oleja a pol dcl vlažnej vody. Z bielkov a štipky soli vyšľahám tuhý sneh. Na záver  do cesta primiešam 6 kopcových  lyžíc polohrubej múky, 1 lyžicu prášku do pečiva a  celé cesto zľahka premiešam s  bielkovým snehom.

Hlboký veľký plech vysteliem papierom na pečenie. Na spodok prídu jabĺčka, ktoré uhladím a na to vylejem piškótu. Dám piecť do rúry vopred  vyhriatej na 180°C, po 20 minútach pečenia môžem teplotu znížiť na 160°C a dopekám tak do 30 - 40 minút celkového času. Po upečení som trúbu vypla, pootvorila a koláčik v nej niekoľko hodín odpočíval.



Po niekoľkých hodinách, odhadujem že tri by mali stačiť, koláč putuje do chladničky a po vychladení ho preklopím na opačnú stranu, to zn. cestom na spodok a z jablkovej plnky dám dolu papier. Poslednú vrstvu tvorí ušľahaná šľahačka s 1 vanilkovým cukrom, ku ktorej  primiešam jednu pochúťkovú smotanu.   V tej som najskôr rozmiešala želatínovú zmes, ktorú tvoril 1 plátok želatíny, napučaný v cca 1 dcl vody a neskor trošku zohriaty do rozpustenia (nie variť!). Po pár minútovom  vychladnutí som napučanú želatínu vmiešala do pochúťkovej smotany a tú som primiešala do hotovej šľahačky. 

Koláč najlepšie chutí vychladený, na druhý deň, keď odleží a stuhne.


10/23/2011

Cheesecake


Hmmmm, mňam...to bola dobrôtka, len sa po ňom zaprášilo.
Nebol príliš sladký, chutil po vanilke a sladkosť mu dodali horúce plátky hrušky  prevarené v cukrovom sirupe. Dokonalosť diela zavŕšil trstinový cukor na vrchu skaramelizovaný flambovacou pištoľou. Máte chuť si taký pripraviť? Poďme na to:

Dno tortovej formy som vyložila papierom na pečenie, rúru som zapla na 150 °C, nech sa vyhrieva. Najskôr som si vymiešala plnku, aby trošku chute prešli, potom nasledovala príprava rýchleho korpusu.

Plnka:

Začala som tým, že som 4 vajíčka vyšľahala s 2 vanilkovými cukrami a 2 polievkovými lyžicami cukru. V hrnčeku som si zamiešala v 2 dcl šľahačkovej smotany s dužinou vanilkového struku.. Šľahačku  som priliala postupne k vajíčkam. Ďalej nasledovali 2 pochúťkové smotany a 2 kelímky mascarpone. Vymiešané dohladka a hotovo. Kým plnka odpočívala, v mixéri som pomixovala 1 balíček Bebe keksov (klasika, tie bledé) a necelý balíček  detských piškót + 125 g masla. Maslo bolo chvíľku odležané v kuchyni, zmäknuté. Túto viacmenej sypkú   zmes na korpus som natlačila na dno tortovej formy, maslo rozmixované keksíky pekne spojilo.

Na to som vyliala plnku a potom šup-šup s ním do rúry. Na necelú hodinku. Záleží ako vám pečie  rúra, v závere cheesecake vybehol tesne nad okraj tortovej formy a po okrajoch bol zhnednutý (viď foto). Neskôr spľasol, čo je normálne.

Hodinku  som ho nechala chladnúť vo vypnutej pootvorenej rúre, potom sa dve hodiny chladil  v kuchyni a vychladnutý putoval do chladničky.  Podávala som ho s hruškami. Čerstvé hrušky som očistila, pokrájala na plátky. Prevarila v skaramelizovanom sirupe - polievkovú lyžicu  trstinového cukru som  skaramelizovala, zaliala deci vody a miešala do úplného rozpustenia.. Sirup som varila asi 10 minút aby prebublal a zhustol, hrušky v ňom asi 2-3 minútky, spolu s mletou škoricou.

Studený dezert som preložila hruškami, trošku preliala sirupom a vrch som posypala trstinovým cukrom, ktorý som na záver skaramelizovala flambovacou pištoľou.