6/30/2014

O slanečkách. To nevygooglite.


Poznáte slanečky? Skúšala som googliť, či  o nich niečo  nájdem a na moje  prekvapenie ani chýru, ani slychu. Ide o jeden z produktov  jarnej zabíjačky, resp. pána mäsiara, ktorý sa nám o všetko postaral. Slanečky sú kúsky slaniny, ktoré nie sú údené. Namiesto toho sú nasolené, "máčané v slanom laku" a okorenené, odležané v chlade a tme pivnice počas niekoľkých týždňov, natlačené v uzavretej fľaši.  Presný recept vám nedám. Lebo ho nemám. Ak sa ho niekedy dopátram, rada vám ho napíšem. Je možné, že u vás tento produkt poznáte pod iným názvom.

Isté je však jedno. Slanečky sú vynikajúca zaležitosť. Pred použitím musíte každý kúsok poriadne opláchnuť v čistej vode, je veľmi slaný. Zostane vám slanina, ktorá ma rôznorodé využitie v kuchyni. Samozrejme, v rozumnej miere, na spestrenie jedálnička.  Dosolí, dochutí, prevonia každé jedlo, v ktorom ju použijete. Či už do základu pred restovanou cibuľkou alebo na záver ako chrumkavú chipsu. Premastí vám panvicu pred grilovaním zeleninovej zmesi. Alebo ju na kocky pokrájanú a upečenú dajte na bryndzové halušky. Zdôrazňujem, pozor so soľou, dochucujte až na záver.

Skúsim vás inšpirovať hneď tromi receptami. Receptami, ktoré sú jednoduché a vhodné na chvíle, kedy cítite potrebu trochu "premastiť" kosti aj bunky.


1. Rizoto s kuracími pečienkami, cukinou, baby špenátom a parmezánom na slanečkovom základe

2. Pstruhy pečené so slanečkou

3. Pečené nové zemiačky so slanečkou.


Risotto with chicken livers, baby spinach, zucchini and parmesan

1. Na prípravu rizota si očistím jednu žltú cibuľu. Na panvici roztopím slanečku pokrajanú na drobno (objem asi polievková lyžica). Pridám olivový olej a cibuľu krájanú na kocky. Restujem na strednom plameni do zlatista. Pridám opláchnutú ryžu (v studenej a teplej vode, poradie sa ma nepýtajte☺). Ryžu opekám na strednom plameni a podlievam slepačím vývarom. Postupne, na viackrát. Zakaždým prilejem len toľko vývaru, aby ryža v ňom plávala. Za stáleho obracania ho nechám redukovať vo variacej sa ryži. Vývar takto prilievam aj na 4-5 krát, kým nie je ryža dokonalá mäkká a obalená v konzistentnej omáčke. Ak už viete, aké vínko si k rizotu dáte, nič nepokazíte ak  ryžu najskôr, ešte pred použitím vývaru podlejte 0,5 dcl- 1 dcl vína  a necháte ho chvíľu odparovať. Rizoto bude mať dokonalú chuť. Pre mňa a mnohých ďalších inšpirujúci človek, veľká a zároveň skromná osobnosť enológ  Peter Handzuš  k receptu odporučil biele víno od RepaWinery. Ak nemáte čerstvo uvarený vývar, ten z chladničky, či mrazničky najskôr zohrejte do horúca, až potom ním podlievajte pripravované rizoto. Do uvarenej ryže pridám vo finále kuracie pečienky nakrájané na menšie kúsky, premiešam, podľa potreby pridám ešte vývar, minútu prevarím, vypínam. Na záver primiešam umytú na tenké plátky postrúhanú cukinu, špenát. Zľahka premiešam, prikryjem. Nastrúham parmezán, časť dosypem  do hotového rizota a časť každému do taniera na porciu. Každopádne parmezán musí mať posledné slovo.  Ak je to potrebné (obvykle nie je), tak dosolím. Prikryjem, nechám niekoľko minút odležať a dôjsť. Pečienky v tomto rizote získajú naružovelú farbu a jemnú delikátnu chuť . Vďaka kamarátke tu  nás na dedine som mala domáce kuracie pečienky z dvoch kuriatok, takisto vývar. Postačovali. Špenátom, cukinou a parmezánom som nešetrila.

Dobrú chuť!


Trout baked with unsmoked bacon marinated in spicy salt brine

2. Pstruhy umyjem, naplním 2-3 tenkými plátkami slanečky, alebo slaniny, na vrch nakrájam kocky slanečky/slaninky. Pečiem v papieri na pečenie  vo vyhriatej rúre na 180°C  maximálne 15- 20 minút. Deti ich zbožňujú. Nestíhame oberať kosti.

 3. Zemiaky rovnako ako predchádzajúce recepty, nesolím. Iba umyjem, nakrájam na polky, poukladám na plech spolu s kúskami slanečky a  posypem  rascou. Pečiem vo vyhriatej rúre na 200°C . Naša rúra pečie naozaj geniálne.


New potatoes roasted with cumin and unsmoked bacon marinated in spicy salt brine

Risotto with chicken livers, baby spinach, zucchini and parmesan

6/10/2014

Quesadillas plnené špenátom, avokádom, karamelizovanou cibuľkou a feta



V Mexiku   quesadilla  predstavuje   placku z kukuričnej múky. Inak povedané  tortilla  sa  zahrieva kým nie je dosť mäkká, aby sa dala  preložiť na polovicu a  naplniť.  Zvyčajne je naplnená  Oaxaca syrom, ktorý pochádza z Mexika a má vláknitú štruktúru. Vyrába sa z kravského alebo byvolieho mlieka a pripomína svojou konzistenciou taliansku  mozzarellu.  Quesadilla sa potom dopečie na horúcom kamennom kruhu, kým sa syr úplne roztaví. Kukuričné cesto sa pripravuje  bez prídavku akéhokoľvek oleja. Často sa podávajú so zelenou alebo červenou salsou, nakrájanou cibuľou, guacamole a mexickou kyslou smotanou. Iné  bežné náplne sú zemiaky s chorizo,  huby a rôzne druhy mäsa.  V niektorých oblastiach sa quesadillas tiež plnia ďalšími prísadami, okrem náplní, ktoré už majú:  avokádom alebo guacamole, paradajkami, chilli, či koriandrom. 


Quesadillas plnené špenátom, avokádom, karamelizovanou cibuľkou a feta

Na večeru pre 2 osoby potrebujete:

• 4 ks tortilly
• 2-3 obyčajné cibule
• olivový olej
• 1 zrelé avokádo
• špenát od oka, nešetriť na ňom
• feta syr
• 3 ks sušené paradajky (nemusia byť)


Postup:

Najviac času zaberie príprava skaramelizovanej cibuľky, preto začínam od nej. Cibuľu očistím, pokrájam na rezance alebo kolieska a na olivovom oleji pri strednej alebo nižšej teplote restujem až kým neskaramelizuje, do zlatohneda, aj 30 minút. Nie rýchlo, skôr pomalšie. Tento proces si žiada svoj čas ale odmenou je výborná cibuľka, ktorá zjednotí všetky ingrediencie v tortille. Tesne pred koncom restovania do nej môžete pridať na drobno pokrájané sušené paradajky.

Medzitým si umyjem špenát, očistím a pokrájam avokádo.

Tortilly minútku dve zohrejte v rúre vyhriatej na 220 °C. Keď sú okraje slabohnedé, tortilla bude správne churmkavá. 

Plním ju jednoducho, veľa špenátu, na to avokádo, feta a nakoniec cibuľka aj s olejom. Druhú tortillu rozkrájam nasucho na 1/4 -ky a priložím/pritlačím na naplnenú tortillu, ktorú dokrájam. 

Podávam ihneď, dobrú chuť!











Toto nie je u nás, ale toť za rohom, v Papradne. Boli sme tam pri koníkoch, je tam úchvatne, prekrásne.


6/09/2014

Rustikálny koláč s ríbezlami, makom a kokosom



Upečený v kokosovej kruste, zvnútra vláčny a kyselkavý po ríbezliach, chrumkavý nemletým makom v ceste. 

Taký, že furt, keď idete okolo, musíte si kúsok odkrojiť.


Rustikálny koláč s ríbezľami, makom a kokosom

Potrebné prísady:

• 4 domáce vajíčka
• 200 ml hnedého cukru
• 1 polievková lyžica vanilkového cukru
• štipka soli
• 200 ml oleja
• 150 ml vlažnej vody
• 400 ml hladkej pšeničnej múky
• 100 ml hladkej celozrnnej špaldovej múky 
• 100 ml maku
• 1 polievková lyžica sódy bikarbóny

• kúsok masla a strúhaný kokos na vysypanie formy 
• miska ríbezlí (čerstvých alebo mrazených)

Postup:

Oddelím žĺtka bielka. Z bielkov a štipky soli ušľahám tuhý sneh. Žĺtky s cukrom vymiešam do svetlej peny, následne tam pridávam olej a vodu. Za stáleho miešania, postupne. Zvyšné suché prísady zmiešam spolu a  starostlivo vmiešam do tekutej zmesi. Na záver už len vareškou opatrne po častiach zľahčím ušľahaným snehom z bielkov.

Formu na pečenie vytriem tukom, vysypem kokosom. Vylejem hotové cesto. V strede ešte vysypem zo dve hrsti strúhaného kokosu, aby vytvorili "perinku" pre ríbezle. Červené ríbezle opláchnuté/umyté rozmiestnim lyžicou po povrchu. 

Vložím do rozohriatej rúry na 180°C, kde pečiem cca 30 - 40 minút. Kontrolujem špajdlou, zrakom, ňuchom. Každému pečie rúra inak, pečte podobne ako bábovku. Tortovnicu som použila tú väčšiu od klasickej. 

Prevonia vám víkendovú domácnosť, navodí pocit sviatočnosti. Kým je teplý, výborne chutí s vanilkovou zmrzlinou.






6/02/2014

Šmirkas a bazový sirup

Dnes nám prší a mám radosť, lebo rastie trávička. Aj kukurica, zemiaky, cukiny, uhorky, mrkva, zeler, petržlen, cvikla, aj všetky bylinky a rastliny, stromy, chlebík...



Teraz sa poďme hrať.  Hádajte, čo sa skrýva vo fľaši?




Hmmm...je to BAZOVÝ SIRUP.

Ingrediencie:

25 bazových kvetov - nazbieraných v plnom kvete, na slniečku, s láskou
5 stoniek mäty
1,5 litra prevarenej vody 
------------------------------------------------------------------------
800 g trstinového cukru

200 ml vody
2 citróny

1. krok: 
Kvety a stonky premyjem a zalejem vychladnutou vodou, macerujem zaťažené plytkým tanierom v uzavretej nádobe 24 hodín.

2. krok
Cukor rozpustím vo vode, pridám citróny - dôkladne umyté, postrúhaná kôra, zvyšok pokrájaný na kúsky. Vychladené primiešam ku kvetom a nechám macerovať do ďalšieho dňa.

3. krok
Po 30 hodinách kvety, citróny zozbieram a vyžmýkam do výluhu. Ten precedím cez sitko s plátienkom,  pomaly privediem do varu, vypínam. Plním čisté fľaše, ktoré po chvíli, keď bublinky vybehnú navrch uzatvorím. Prípadnú penu odstránim. 

Skladujeme na chladnom mieste, otvorené spotrebujeme do 3 týždňov.

Získam cca 1,5 l sirupu. Chutí fenomenálne, nie som sirupová, milujem čistú vodu. Takémuto sezónnemu domácemu sirupu však ťažko odolať.










Ak ste sa preklikali až sem, mám tu ešte tip na chutné raňajky.

Opečte si starý chlieb na sucho - na hrianky. Podávajte so šmirkasom -čerstvá bryndza, kúsok zmäknutého masla, štipka sladkej papriky, cibuľka a pažítka.  Dobrú chuť!



Majte sa najlepšie ako sa dá! Veľké objatie **