3/20/2015

Rozlúčka so zimou


Zima dnes o polnoci odovzá svoje žezlo jari. Na veľkú radosť väčšiny z nás. Čakajú nás dni plné zmien, slniečka, všetko sa zazelená a začviriká. Treba vyčistiť pamäťové karty, nabiť baterky do fotoaparátov a vyraziť konečne do prírody a opájať  sa jej vôňami a zvukmi.

Aj keď v zime, dostali sa mi pred pár dňami do rúk letom prehriate sušené rajčiny. Čo s nimi? Naložila som ich do marinády z olivového oleja, cesnaku, lávovej soli a prihodila som celé chilli papričky, nech je olej mierne pikantný, v čase grilovačiek akoby som našla.


Lávová soľ KALA NAMAK - alebo inak čierna prírodná soľ z Himalájí. Po zomletí nadobudne ružovkasto - sivú farbu. Pre jej vajíčkovú príchuť je obľúbenou ingrediencou vegánov. Okrem ďalšieho pôsobí priaznivo na náš  zrak, hydratuje pokožku, vyživuje nechty, zlepšuje trávenie. Dostala som ju vo vianočnom  balíčku, ktorým ma prekvapila  blogerka Gabika s nesmierne šikovnými prstami. Viac o nej sa dozviete na jej blogu My way. Na soľ som tak trochu pozabudla, ale už je v užívaní - Gabika, ešte raz veľmi pekne ďakujem.



Marinované sušené rajčiny majú mnohoraké využitie.  Naposledy som nimi dochutila tento kuskus šalát s jarným hráškom a píniovými orieškami. Velice lahodná záležitosť. Najlepší kuskus pripravím jednoducho. Kúsok masla roztopím v olivovom oleji, krátko restujem sekaný cesnak a prihodím šálku kuskusu. Premiešam, prehrejem, ochutím lyžičkou mletého koriandru.  Následne zalejem 2 šálkami  horúceho zeleninového vývaru (s prižmúrením oboch očí nahradíte aj vodou). Uvediem do varu, znížim teplotu na minimum a po uplynutí 5 minút vypínam. Kuskus  nechám prikrytý  dôjsť a vychladnúť. Hrášok vhodím do vricej vody a 3 minúty blanšírujem. Vyberiem, vhodím kúsok masla a zatrasiem, aby sa maslo roztieklo. Pripojím oriešky nasucho orestované na vyhriatej panvici, dochutím soľou, čerstvou sekanou petržlenovou vňaťou a podávam. Dobrú chuť!


Dávam vám do pozornosti    súťaž o  ošatku na kysnutie chlebového cesta, ktorá v týchto dňoch beží na stránke Bytčan.sk, s ktorou spolupracujem a v sekcii RELAX príležitostne uverejňujú moje články. Vďaka ošatke bude váš domáci chlebík naozaj na zahryznutie.


Tých, čo sú z Bytče a okolia by som rada pozvala na Veľkonočný malý trh  v Bytči. Mám v pláne zastaviť sa,  niečo jarné kúpiť, niečo nafotiť, stretnúť staré známe tváre, podporiť správnu vec. Držím palce, aby na trhu všetko klapalo a  obchod prekvital!






3/07/2015

Makové muffiny so všeličím a (nielen) makové všeličo



MAK.  Ako malá som ho neľúbila. Mamina zvykla upiecť hrebienky z lístkového cesta plnené makovou plnkou - upečené nasucho bez potretia cesta vajíčkom a posypané práškovým cukrom - nechutili mi. Rovnako makové rezance, ktoré boli hitom socialistickej školskej jedálne som nikdy nedojedla do konca, iba poprplala, aby ma nebodaj učiteľky, ktoré striehli pri okienku, kam sme zanášali taniere po dojedení nevrátili späť. Parené buchty (mamine bezkonkurenčné dodnes) sa u nás doma podávali hojne poliate roztopeným maslom s posýpkou vo viacerých variáciách. Moje obľúbené boli tie s orechovou alebo kakaovou posýpkou,  makové ee. Až v dospelosti som maku (tiež napríklad držkovej) prišla na chuť. Mak, makovú múku, či makový olej  kúpite nielen v predajňach so zdravou výživou, ale aj na trhu. Dávno som nebola v našom meste na trhu,  roky rokúce  tam sedávala pani, ktorá ponúkala okrem sezónnych kvietkov aj mak, orechy, med, mletú papriku a rôzne semienka. Ak by som mala menovať jednu výhodu bývania vo veľkom meste z môjho pohľadu, boli by to určite trhy a trhoviská. Keby som mala na výber, chcela by som bývať neďaleko takého životom prekypujúceho trhoviska.  V sobotu ráno si prejsť trhom, nakúpiť čerstvé ovocie, zeleninu, kvety... V mojich hrubou vrstvou prachu zapadnutých cestovateľských rozpomienkach som vo veľkých i malých mestách,  kade-tade po svete len málokedy vynechala príležitosť prejsť sa miestnym trhom. Tam som si tvorila svoj obraz o meste, o ľuďoch, ktorý v ňom žijú, o jedlách akými kŕmia svoje žalúdky, a predovšetkým tomu celému privoňať, okoštovať, popásť  oči - väčšinou bolo hlboko do vrecka. O čom je život, ak nie o tomto? Uletím, ale kto to cíti podobne, nech letí so mnou...

Vizualizujem si amsterdamské tulipány,  plné farieb žiarice v prítmí opršaného a svetielkujúceho mesta, v ktorom je všade blízko. Barcelonskú tržnicu obťažkanú ráno vylovenými plodmi mora, pri východe lemovanou stánkami s vyberanou  mliečnou čokoládou najjemnejšej chuti. Čokoládou, ktorá vydá dokonalý lámavý zvuk, keď do nej zahryznete,  zdobenou celými orechami v tvare, ako keby ju odlievali vo vrchnákoch od zaváraninových pohárov. Dublin a domáce mydlá, obrovské kusy mydiel, z nich vám predavač ukrojil ako mozaikovú salámu gramáž dľa vášho priania, tiež voňavé želatínové sprchovacie gely kupované na váhu a kupodivu aj levandulové záhony.  Ako by som mohla zabudnúť na chorvátske včasné ráno naplnené vôňou kávy a čerstvého sendviča s chrumkavou kôrkou  - sťaby prineseného nie z blízkej pekárničky, ale z výstavy Lepok a jeho nástrahy. V Moskve je miestny trh plný matriošoiek, insitného umenia a kožuchov, no zo stánku  na ulici sme ochutnali horúce vyprážané kysnuté pirohy plnené kapustovou plnkou. Pri mínus sedem to bolo nebíčko v papuľke. Čerstvá šťava z cukrovej trstiny - sladký a energiu v horúcom dni budiaci mok - podávaná v tesnej blízkosti najstaršieho kubánskeho mosta Yayabo Bridge (provincia Sancti Spiritus) v ošuntelom stánku  v jednorázových pohárikoch slúžiacich neobmedzenému počtu okoloidúcich....

Vráťme sa  späť k maku - mak je obľúbený v mnohých kultúrach, semená dodávajú jedlám zvláštnu orechovú chuť. Ak chcete chuť  celého maku zvýrazniť, pred použitím ho nasucho opečte v panvici pri miernej teplote. Tým sa uvoľnia aromatické éterické oleje v semenách a mak bude ešte chrumkavejší. Vo svete nájdeme rôzne spôsoby použitia maku v kuchyni. V Indii a Pakistane sa zľahka  opečené semená zomelú na jemnú pastu, ktorá sa potom pridáva na zahustenie mnohých sladkých pokrmov, ale aj  kari. V južnej Indii je to práve makové mlieko, ktoré sa používa na prípravu sladkého receptu známeho pod názvom kuskus payasam,  obsahujúcim tiež kokosové mlieko, kardamón, hrozienka a cukor. V strednej Európe, najmä v Rakúsku a Maďarsku, ale aj u nás sú  obľúbené sladké záviny a Germknödel - vyššie spomínané parené buchty poliate maslom, posypané zomletým makom s cukrom.  Na maku je fajn, že je menej alergénny ako iné semená a orechy. Môžu ho bezpečne používať aj tehotné ženy a deti. Má upokojujúce účinky na našu psychiku, skľudňuje nervovú podráždenosť. To, že je významným zdrojom vápnika isto viete. Čo som nevedela je, že mak má vysoký podiel vlákniny v obsahu, pri trávení viaže na seba žlčové soli a tým znižuje ten "zlý" cholesterol. Makovým olejom môžete dochutiť šalátovú marinádu, užívať ho každý deň po kvapkách, či votrieť do vlasov, do suchej pokožky. Keď sa ním necháte  vymasírovať od vášho miláčika, priaznivé účinky pocítite okamžite. Skôr ako prejdem k receptu, malá poznámka.  Keď sa takto rozpíšem, naďabím na problém s čiarkami. Snažím sa opraviť, čo sa dá, ale niekedy si naozaj neviem rady. Preto prosím znalých, aby si čiarky tam, kde chýbajú doplnili. Pokojne aj tými, ktoré sú tu naviac. Polepším sa (blush).
 



Makové muffiny so všeličím

Na cca 15 ks muffinov spotrebujete:

  • 300 ml makovej múky
  • 200 ml ovsených vločiek
  • 150 ml jablkového pyré (nesladené)
  • 150 ml rastlinného oleja
  • 2 polievkové lyžice makového oleja
  • 2 polievkové lyžice  medu
  • 150 ml vody
  • 3 vajcia
  • 2 veľké prezreté banány
  • 80g mandľových plátkov
  • štipka soli
  • 2 čajové lyžičky prášku do pečiva
  • 100 g nasekanej horkej čokolády


Postup:

Banány popučím vidličkou, primiešam pyré, vajíčka a ostatné zložky. Krátko premiešam aby sa cesto spojilo a nechám ho 15 minút odležať. Medzitým nahrejem rúru na 190°C.  Cestom plním silikónové formičky trochu vyššie ako sú 3/4 obsahu. Poukladám ich na plech na pečenie, zdobím mandľovými plátkami (väčšia časť z nich je v ceste).  Vo vyhriatej rúre pečiem cca 25 minút. 

Muffiny sú šťavnaté, nepresladené, chutia po maku a banánoch. Maková chuť sa vhodne dopĺňa s roztopenou horkou čokoládou.  Ak by vám vo vyskúšaní receptu malo brániť to, že nemáte makový olej, vynechajte ho. Makovú múku zoženiete v predajniach so zdravou výživou. Na Bytčiansku vás zaručene nesklame ŠafranZ makovej múky som piekla aj delikátnu čokoládovo makovú tortu bez lepku - recept nájdete v komentári k fotke po nakliknutí linku sem. 

Do zmakovania ☺.








3/02/2015

Foodbloger párty

Účastníci FOODBLOGER PÁRTY, zľava zhora: 

Zuzka z blogu Foodependence,  Monika z blogu LaPetit,  Martinka z blogu MartinkapDaniel  z blogu Varič Danielmoja maličkosť, Zuzka z blogu Láska na tanieriEla z blogu Moja turecká kuchyňaDominika a Martinka z blogu FoodloverPeťo z Chefparade a šéfkuchár a  náš lektor Milan. 




Keď mi v mailovej schránke pristála táto pozvánka, neváhala som. Mám radosť - opätovné stretnutie ľudí blogujúcich o jedle, bárs len v komornej zostave zsa konečne s odstupom niekoľkých rokov zrealizovalo.  Párty  prebehla v intenciách pozvania. Toho sa zdarne ujala  Monika Kordulová z foodblogu LaPetit spolu so Školou varenia Chefparade, v ktorej príjemných priestoroch  sme mohli viac ako štyri hodiny  bok po boku  variť a trkotať  o jedle a o blogovaní.

Zelené a ešte zelenšie smoothie - chutný drink na privítanie.
 
Náš lektor varenia šéfkuchár Milan a foodblogerky Monika (LaPetit) a Zuzka (Láska na tanieri).

Príprava  notoricky známych raw špagiet z cukiny 


Vážení, tak na tomto tanieri to žije enzýmami☺

Špagety z cukiny s pestom z rozmixovaného surového špenátu, píniových orieškov, za studena lisovaného olivového oleja a morskej soli zasypané  vegánskym parmezánom - ten pozostáva z kešu orieškov, olivového oleja morskej soli (je zdravou alternatívou parmezánu a chutí nečakane podobne). Recept naň napr. aj tu. 
Následne potom, ako nám Milan popri príprave skvelých raw špagiet vyrozprával jeho osobnú cestu k živej strave (uviedol, že sa stravuje na 70% raw), sme sa rozdelili do menších tímov a zvedavo nakúkali  na suroviny a ingrediencie ukryté v Mystery boxoch, aha:





Kolegovia načúvajú úvodné inštrukcie k vareniu, ktoré čoskoro vypukne.

Bez čerstvých byliniek v kuchyni ani na krok!

Poznávate? Sympatický Daniel  z blogu Varič Daniel.

Zuzka z blogu Foodependence sústredená na výrobu zelerového sena.

Už sa to varí, už to vonia: cibuľovo - zázvorový základ
 pod geniálny polievkový krém z červenej repy.

K vareniu sme mali pripravený čerstvo bublajúci poctivý zeleninový vývar. 
 



Nemuseli by sme sa hanbiť ani pred Juliou Child - pri príprave famóznych
 a chuťovo grandióznych francúzskych omáčok sme maslom nešetrili.

Tramtadará, čo sme si navarili, sme si aj zjedli.

Cviklový krém s kokosovým mliekom.
Stručný recept : Na masle restovaná cibuľka so zázvorom a červenou repou, zaliate zeleninovým vývarom, po 20 minútach aj kokosovým mliekom. Dusené do zmäknutia, ochutené morskou  soľou, čiernym mletým korením a  drvenou rímskou rascou. Na fajront rozmixované do hladkého a jemného krému. Podávala sa s nasucho opečenými kokosovými vločkami, ozdobená petržlenovou vňaťkou a lyžicou kokosového mlieka. 


Losos na špenáte so s jemnými šalotkovými omáčkami dvoch farieb francúzskeho pôvodu  a zemiačkami  obalenými v  masle so sekanou čerstvou petržlenovou vňaťou. Ozdobené zelerom fritovaným do chrumkava, až kým nemá farbu sena - na papierovom obrúsku ho necháme odtiecť z oleja a pri podávaní dosolíme.  
Omáčky stoja za zmienku, chutili vskutku znamenite. S ich servírovaním netreba otáľať, inak priveľmi zhustnú.
1. Čerstvý špenát krátko zohriaty na masle, osolený morskou soľou, vychutený štipkou strúhaného muškátoveho orieška.

2. Šalotky nakrájané na kocky, restované na masle do jemného skaramelizovania, podliate v prvom kole suchším bielym vínom do úplnej redukcie, následne podliate zeleninovým vývarom, znovu do redukcie. Vo finále pridaná jedna šľahačková smotana, spolu všetko krátko preverené do zhustnutia. Dochutené podľa potreby morskou soľou.

3. Šalotky nakrájané na kocky, restované na masle do jemného skaramelizovania, podliate červeným vínom, redukované až do úplneho skaramelizovania a zredukovania vína zahustené kockami studeného masla - pridávanými vždy po jednej až do rozpustenia za stáleho miešania. Ochutené morskou soľou a mletým čiernym korením.

Schválne som si vyhľadala, čo k maslovým francúzskym omáčkam udáva Julia Child (Umenie francouzské kuchyne, rok vydania 2011): "Nejjednodušeji  můžeme omáčku dochutit máslem, které do ní přimíchame tesne předtím, než ji chceme podávat. Máslo omáčku zjemní, dodá ji lepší konzistenci nezaměnitelnou "francouzskou" chuť, kterou u jídel jiných národných kuchyní nenajdete."



Mousse z maku a bielej čokolády podávané s punčovou omáčkou z lesných plodov.
 Recept na túto delikátnu penu vám prelinkujem dodatočne, keď ju niektorý z kolegov pridá. Podieľala som sa na nej v úvode tým, že som vysypala mak do mlieka a dala variť.
O zvyšok sa v našom tíme postarala naša šikovná cukrárka Martinka.

Zohratá trojka  - veľmi rada som osobne spoznala  Martinku z blogu Martinkap (ako keby sme sa poznali sto rokov...☺)  a rovnako rada som opäť raz stretla
slniečko a duševného blíženca Elu z blogu Moja turecká kuchyňa.


Pripájam autentické  recepty, ako sme ich obdržali od: http://www.chefparade.sk/


Exotická polievka z červenej repy a kokosového mlieka 

  • 1 veľká cibuľa, očistiť, nakrájať 
  •  900g červenej repy, ošúpať a nakrájať na kocky
  • 4cm zázvor, ošúpať a nakrájať na kocky 
  • 800 – 900 ml zeleninového vývaru 
  • 400ml kokosového mlieka 
  • 1-2 limetky ( šťava ) 
  • Olej 
  • Soľ, mleté čierne korenie 
  • Rímska rasca 
  • Chilli ( variabilné ) 
  • Kokosové mlieko - na ozdobu 
  • Chipsy z kokosu – na ozdobu 
  • Čerstvá petržlenová vňať – na ozdobu


Orestujeme cibuľu, pridáme červenú repu, zázvor, spolu restujeme. Zalejeme vývarom, dochutíme koreninami, zalejeme kokosovým mliekom a dusíme na nízkej teplote pokiaľ nie je repa mäkká. Polievku rozmixujeme ponorným mixérom, pridáme šťavu limetky, prípadne ešte dochutíme. Kokosové lupienky si opražíme na panvici. Podávame preliate kokosovým mliekom, kokosovými chipsami a zelenou bylinkou



Grilovaná ryba na šalotkovej omáčke so špenátom  „Buere rouge“  redukciou a fritovaným zelerom (4 porcie)

  • 600g filety z ryby (môže byť losos, zubáč ap. – hlavne filetovaná ryba bez kostí) 
  • Šťava z citróna, soľ, mleté korenie 
  • Trocha múky 
  • 80g masla 
  • 400g špenátu (mrazený alebo čerstvý) 
  • Soľ , korenie, muškátový orech Šalotková omáčka 
  • 200g šalotky alebo cibule – nasekanej na drobno
  • 0,1dcl bieleho vína 
  • 0,2dcl vývaru 
  • 0,2dcl sladkej smotany 
  • Soľ, mleté čierne korenie Fritovaný zeler 
  • 100g zeleru, nakrájaného na tenké pásiky ( julienne )
  • Olej na fritovanie Buere rouge redukcia 
  • 0,25dcl červeného vína 
  • 100g šalotky 
  • 100g studeného masla na kocky
  • Malá lyžička medu 
  • Soľ, mleté čierne korenie


Kožu na rybe narežeme, pokvapkáme citrónom, osolíme a okoreníme. Kožu jemne vtlačíme do múky. Na troche masla ohrejeme špenát, osolíme ho, okoreníme a dochutíme muškátom. Necháme na teple. Opečieme na masle šalotku, zalejeme ho vínom a necháme tekutinu zredukovať. Potom pridáme polievku a šľahačku a varíme pokiaľ sa nám omáčka nezahustí. Osolíme ju a okoreníme. Nakrájaný zeler na drobné, tenké pásiky fritujeme v rozpálenom oleji do hneda. Odmastíme na papieri a jemne osolíme. Zo šalotky, červeného vína, masla, a korenín si pripravíme hustú redukciu. Ako prílohu podávame varené petržlenové zemiaky.



Makový Mousse s ragú z lesného ovocia (10 porcií)

  • 250ml mlieka 
  • 100g mletého maku 
  • 60g rumu 
  • 2 vajcia + 1 žĺtko 
  • 100g hnedého cukru 
  • 240g bielej čokolády 
  • 6 plátkov napučenej želatíny 
  • 500g našľahanej šľahačky 


Mlieko privedieme do varu a zmiešame s makom a rumom, tekutinu zredukujeme na ½ obsahu. Takto pripravenú zmes necháme vychladnúť. Vajcia, žĺtko a cukor vymiešame v krém. Bielu čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke a zmiešame s napučanou želatínou. Čokoládu zmiešame s vajcami, ušľaháme šľahačku a všetky ingrediencie zmiešame spolu. Necháme zachladiť (4hod).


Ragú z lesného ovocia 

  • 600g lesné ovocie mrazené (mix) 
  • 100g hnedého cukru 
  • 0,2dcl červeného vína 
  • 0,2dcl pomarančového alebo iného džúsu 
  • 1 veľký pomaranč (kôra + šťava) 
  • 1 citrón (kôra + šťava) 
  • 0,5cl Griotka 
  • Celá škorica 
  • Klinčeky 
  • 1 lyžica maizeny 
  • Trocha studenej vody 


Na väčšej, rozohriatej panvici si spravíme s cukru karamel. Zalejeme ho červeným vínom a džúsom a necháme pomaly rozpustiť karamel. Pridáme šťavu a kôru z pomaranča a citrónu, škoricu a klinčeky, mix ovocie a varíme spolu cca 10 minút. Pridáme griotku, v dvoch lyžiciach studenej vody si vyšľaháme 1 vrchovatú lyžicu maizeny a zamiešame. Krátko prevaríme a necháme vychladnúť. Vyberieme kôru, klinčeky a škoricu a podávame k mousse.