Polárny chlieb
(Swedish polarbröd) vynašiel v minulom
storočí v severnom Laponsku obyčajný pekár.
Skladá sa z
ražnej múky a
pšenice, vo Švédsku sa používa ako základ pre sendviče. Denne
teší tisíce Škandinávcov, a to najmä v ranných hodinách - a dnes potešil aj nás.
K receptu som sa dostala náhodne, FB skupina
One globe • One meal • One day & Many cooks vyhlásila tému tohto víkendu Arctic/Polar WKND. Mala som chuť zapojiť sa a tak som googlila, či by sa nenašiel zaujímavý recept na vyskúšanie. Termín POLÁRNA KUCHYŇA mi moc toho nehovoril. Keď som našla viacero variánt a mnoho obrázkov tohto chlebíka, bolo rozhodnuté. Výsledný recept som si prispôsobila, tak aby vyhovoval našej chuti a zásobam v špajzi, ale žiadne zásadné zásahy to neboli. Švédi zvyknú pridať do cesta feniklové semienka a tiež dajú viacej cukru - nasladlý - taký je ich typický chlieb, čo my zas tak moc nemusíme.
Chlebík je výborný, recept nenáročný, preto ak máte možnosť a chuť, nerozpakujte sa ho vyskúšať. My sme si dnes spravili sviatočné raňajky ale viem si ho predstaviť aj pokrájaný na menšie kocky, viacej prevrstviť náplňou, prepichnúť špáradlom a nezvyčajný, chutný i vzhľadný aperitizér je na svete.
Pozn.: hoci je január, v našej záhrade stále nájdete čerstvý mladý kôpor.
Recept na Polárny chlieb
Cesto je kysnuté, z uvedeného množstva získate 15-16 kusov o priemere 12 cm - v takej veľkosti sa robí aj originálne.
Prísady na cesto:
• 300 g pšeničnej múky, použila som semolínu, dostať ju v Billa, spravíte z nej aj domáce cestoviny
• 100 g celozrnnej ražnej múky
• 250 ml mlieka(alebo vody)
• 50 g masla
• 10 g cukru
• 10 g kvasníc (dala som čerstvé)
• 2 lyžice medu
• 1/2 prášku do pečiva
• 1 a 1/2 čajovej lyžičky soli
Vypracujem mäkké hladké cesto, ktoré v guličke nechám v miske kysnúť približne 75- 90 minút. Potom cesto vyberiem a vyvaľkám na tenko - asi 2 mm hrúbky, aj menej a vykrajujem kolieska. Cesto pri váľaní možno podľa potreby podsypať múkou. Kolieska placky ktoré vzniknú, ešte kúsok rozvaľkám, mám radšej chlieb tenší. S cestom sa výborne pracovalo. Bez lepenia, bez odpadu. Placky poprepichujem nahusto vidličkou. Pečú sa v suchej, poriadne rozohriatej panvici na strednej teplote - použila som liatinovú panvicu, myslím že aj v teflónovej vám to pôjde. Z každej strany 2-3 minútky.
Placky chleba ukladám na tanier a nakoniec ich prikryjem utierkou a nechám pred podávaním chvíľu odležať.
Nátierka pozostáva z lučiny, pár lyžíc pochúťkovej smotany a kôpru. K tomu plátok údeného lososa.
Nabudúce spravím dvojité množstvo, nakoľko uvedené sme štyria dospelí a dve deti zjedli behom chvíle.
Poslednú fotku pridávam z nostalgie a sentimentu. Pár rokov spät sme s našimi priateľmi prežili v švédskom Štokholme nezabudnuteľný predĺžený víkend plný veselých chvíľ a krásnych potuliek po pokojnej severskej metropole. Snáď sa nám podarí niekedy sa tam ešte vrátiť a zažiť predvianočnú atmosféru, a tiež viacej cestovať krajinou.
♥ ♥ ♥