Som veľmi šťastná, že to vyšlo.
Toto sú celozrnné chlebové dalamánky z ražnej múky, s rascou a morskou soľou.
Zamiesené so štvordňovým kváskom - tou časťou, ktorá sa oddeľuje a vyhadzuje.
Zvyšok kvásku - Kvások - bude ešte týždeň kvasiť, papkať a dozrievať.
Chutia N E O P Í S A T E Ľ N E.
Voňajú V Ý N I M O Č N E.
Vyzerajú...no veď sa pozrite:
S receptom to bude horšie. Je to taký intuitívny postup. V každej domácnosti je iný vzduch, iná teplota, preto postup nemusí platiť na sto percent. Čerpala som z viacerých stránok, ktoré uvádzam v tomto poste. Ak sa rozhodnete vyskúšať tento recept, určite navštívte aj iné stránky a nasávajte informácie o magickom kvásku. Lebo je to celá veda. Kváskový chlieb na rozdiel od chleba kysnutého pomocou kvasníc nezvyšuje
v tele množstvo kvasiniek a nepodporuje tak výskyt kožných ochorení a
mykóz. Prospieva osobám trpiacim na akné, podporuje činnosť nervového
systému, po jeho konzumácii nedochádza k zahlieneniu a v neposlednom
rade nespôsobuje plynatosť.
Prvýkrát som sa s kváskovým chlebom stretla u Viktora na Delikatesách. Neskôr, keď som objavila u pána Cuketku kváskovú mapu, našla som tam pani, ktorá v neďalekom meste ponúkala na odber kvások, tak som ju kontaktovala. Všetko sme mali dohodnuté, avšak nepodarilo sa nám stretnúť. Preto som sa nakoniec rozhodla skúsiť to inou cestou a založiť si svoj vlastný kvások. Dnes má krásavec päť dní a je to ešte nevyzreté mláďatko. Už sa neviem dočkať domácich chlebíkov a ďalších dobrôt, ktoré s jeho pomocou upečieme.
Na výrobu kvásku som použila celozrnnú ražnú múku hladkú a vodu.
Založenie kvásku:
deň 1
Do sklenej nádoby (7 dcl zaváraninová fľaša) varechou (nie kovom) zamiešajte 100 g ražnej múky a 100 ml vody. Zakryte kuskom čistej bavlnenej handričky a voľným mikroténovým vreckom.
Nájdite jej miesto v kuchyni aby stála v izbovej teplote. Bude to miesto okupovať 10 dní.
deň 2
Kvások som prikŕmila 50 g múky a 50 ml vody. Zmes vyzerala bez zmeny.
deň 3
Kvások bublinkuje, je hladný. Kvások som prikŕmila 50 g múky a 50 ml vody.
deň 4
Kvások bublinkuje, je hladný. Odobrala som polovicu, ktorá sa môže vyhodiť alebo spotrebovať k upečeniu chleba (upiekla som tieto dalamánky). Kvások som prikŕmila 50 g múky a 50 ml vody.
deň 5-10
Kvások budem každý deň prikrmovať 50 g múky a 50 ml vody. Na desiaty deň by mal byť dozretý a pripravený na odber alebo použitie. Ak sa nepokazí, rada sa s vami podelím. Následne poputuje do chladničky, kde bude dlhodobo odpočívat, pričom ho každé dva týždne nezabudnem vybrať. Keď pri izbovej teplote vybuble a vyhladne, prikŕmim ho 50 g múky a 50 ml vody a vrátim späť do chladničky. Používať ho budem bez obmedzenia, verím že "navečnaveky". Už žiadne kvasnice ☺.
Pokaziť kvások je umenie. Kvások je totiž spoločenstvo rôznych mikroorganizmov, ktoré papajú škrob a niektoré vylučujú oxid uhličitý, niektoré alkohol, niektoré kyselinu octovú. (Alebo aj aj.) To je prostredie, ktoré týmto mikroorganizmom vyhovuje, ale je veľmi nepriateľské pre rôzne škodlivé baktérie a plesne. Cibuľu by som do kvásku nedával. (Baktérie z cibuľe sú pre kvások cudzie a nakoniec ich aj tak zahubia tie "kváskové".) Čím je kvások starší, tým je toto spoločenstvo stabilnejšie a odolnejšie proti pokazeniu. Pravdepodobne si vyhodila dobrý kvások, lebo vôňa kyslých uhoriek, dokonca vôňa odlakovača na nechty sú pri kvásku normálne. Najčastejšie ale vonia ako jablkový ocot alebo jablkové víno.
Na tejto stránke nájdete výborné a užitočné informácie k starostlivosti o kvások a jeho prejavom:
http://varecha.pravda.sk/recepty/razny-kvas-a-razny-chlieb-fotorecept/22024-recept.html
Dalamánky:
Odobratý kvások som zamiešala spolu s
300 g ražnej múky
300 g chlebovej múky bielej
1 polievková lyžica soli
1 polievková lyžica rasce
450 ml vlažnej vody.
Cesto som nechala odpočívať a kysnúť. Malo vykysnúť za 4-5 hodín, ale zdalo sa mi nevykysnuté. Preto som ho nechala aj cez noc oddychovať a kyslo spolu 20 hodín. Ráno som ho premiesila rukami a vytvorila som dalamánky, ktoré som poukladala na plech s papierom na pečenie. Narezala som ich pozdĺžne, potrela výdatne vodou, posolila a posypala rascou. Keď bola rúra dobre a na maximum vyhriata, pofŕkala som celý plech vodou (2-3 hrste vody) putovali dalamánky do nej.
Dalamánky som piekla na maxime, až kým nechytila ich kôrka farbu (cca 15 minút). Potom som ich ešte dopekala na 170°C. Celkovo sa piekli asi 35 minút.
Ďalšie nekonečné kváskové inšpirácie:
http://www.varimezdrave.cz/category/recepty/pecivo/
http://conovehonakopci.cz/?page_id=1430&cpage=1#comment-31372
A takéto kváskové dalamánky sa podarili Danielke :)
Andrejka, vďaka Tvojmu detailnému návodu sa mi podarili takéto kváskové dalamánky z celozrnnej ražnej múky