8/30/2014

Parmezánové party tyčinky



Tyčinky, ktoré môžete pripraviť na domácu oslavu, partiu pokru alebo priniesť ako malú pozornosť na party, či gulášku, na ktorú ste pozvaní. Môžete si potom stopnúť, ako rýchlo zmiznú zo stola.


Suroviny:

260 g hladkej múky
260 g polohrubej múky
5 polievkových lyžíc olivového oleja extra panenského
1 polievková lyžica zarovnaná soli
1 polievková lyžica medu
350 ml vlažnej vody
1 kocka kvasníc (43g)


Postup:

Obe múky navážim a preosejem do väčšej misy. Osolím a premiešam. Vyhĺbim do múky  jamku, do ktorej rozdrobím kvasnice, zalejem medom a vlažnou vodou. Keď kvások vybuble, pridám olej a vymiesim kompaktné hladké cesto. Cesto kysne pod utierkou 60 až 90 minút. Keď ho pripravujem na pizzu, spravím ho deň vopred. Je uskladniteľné v chladničke, kde pomalým kysnutím získa na kvalite. Potom ho rozdelím na 3 rovnaké diely. Každý diel vaľkám, podľa potreby podsýpam múkou, na pás (ovál) dlhý cca 40 cm, široký možno 12 cm. Hrubý  najviac 2 mm. V hrnčeku vyšľahám 1 vajce, trochu bielka odlejem preč. Pláty cesta potieram vajíčkom, posypem strúhaným parmezánom. Radlom nakrájam na tenké tyčinky. Na záver posypem hrubozrnnou morskou soľou, len symbolicky.  Keď tyčinky prenášam na plech, cesto sa naťahuje, to mi nevadí. Ukladám ich v dĺžke na celú šírku plechu. Počítajte s tým, že nie sú také krásne rovnaké ako tyčinky z lístkového cesta. Výborne chutia aj potreté iba olivovým olejom s pretlačeným cesnakom a soľou. Pečiem v dobre vyhriatej rúre na 210°C, po dobu 10 -15 minút. Radšej ich sledujte, aby vám neprihoreli, ako mne naposledy jeden plech. Upečiete približne 4 veľké plechy tyčiniek. 






8/27/2014

Zapekané cukiny s dubákmi a Lipovinou



Cukiny toto leto kraľujú v našej záhrade, aj v našej kuchyni. Plnené cukiny sú už taká slovenská klasika. Tento recept má v sebe výnimočnú ingredienciu - harmonickú Lipovinu z Tokaja. Doviezli sme si ju z našej nedávnej návštevy v tokajskej vinohradníckej oblasti, o ktorej som písala tu. Hubovú morskú soľ pripravím jednoducho, zmiešaním nasušených podrvených dubákov a hrubozrnnej i jemnejšej morskej soli. Uchovávam v uzavretej nádobe, používam na dochutenie hubových jedál.

Ingrediencie:

3 stredne veľké cukiny
1 cibuľa
200 g čerstvých dubákov
500 g mletého mäsa
150 ml Lipoviny
olivový olej
kúsok masla
hubová morská soľ
mleté čierne korenie
čedar 

Cukiny umyjem, rozpolím, vydlabem, poukladám na papier na plech, kde sa budú piecť.
Na panvici zohrejem olivový olej, roztopím v ňom kúsok masla. Pridám na malé kocky pokrájanú cibuľu, restujem. Pridám umyté, pokrájané hríby. Restujem na miernej teplote, aj 20 minút. Pridám mleté mäso, posypem čiernym mletým korením, posolím hubovou morskou soľou. Keď sa mäso opečie a rozdrobí, podlejem zmes vínom. Redukujem ďalších 10-15 minút. Zmesou plním cukiny, nastrúham na ne čedar a zapečiem do chrumkava, najmenej 30 minút v rúre vyhriatej na 200°C.

Podávam s pohárom jemne pikantnej zlatistej Lipoviny.

Dobrú chuť a na zdravie!



8/22/2014

Polievka z pečenej zeleniny s bryndzou a pažítkou



Dávno sme si nedali  polievku. Táto je toho druhu "co dúm dal". Do pekáča s vrchnákom naládujem zeleninu akú mám v špajzi, alebo v záhradke. Posolím, posypem bylinkami podľa chuti a polejem olivovým olejom. Uzavriem, pečiem 40-50 minút  na 200°C. Cieľom je  aby zelenina pustila šťavu a trochu sa pripiekla, zavoňala. Po upečení zlejem aj so šťavou do kastróla a rozmixujem. Záleží od typu zeleniny, do tejto som už vývar nepridávala. Vynikajúca je z pečených zemiakov, so smotanou - chutí ako hríbová. Možno ju zjemniť trochou smotany, prípadne dochutiť čiernym mletým korením, alebo citrónovou šťavou.. Podávam s krutónmi, s cesnakovými alebo parmezánovými bagetkami. Alebo s bryndzou a pažítkou.

Obsahuje:

• 1 zelenú cukinu
• 1 žltú cukinu
• 2 mäsité paradajky
• 2 strúčiky cesnaku
• 1 cibuľa
• kvetová morská soľ
• olivový olej

Dobrú chuť!





8/18/2014

Za Tokajom do Veľkej Tŕne




Napísať tento post bude veľmi ťažké. Hlavou sa mi premietajú  spomienky, obrázky z prežitých víkendových dní, ktoré mihom preleteli. Pondelok sa neodbytne vtiera a zahaľuje ma  svojím blue "nič sa mi nechce".

Začalo to celkom nevinne, minulý týždeň nám kamarát priniesol za košík čerstvo nazbieraných dubákov a kozákov (áno, cukiny plnené hríbami, zapečené s čedarom, už čoskoro). Má korene na východe Slovenska, otec mu pochádza z tokajskej vinohradníckej oblasti. Ani neviem ako k tomu prišlo, ale zrazu bol piatok a my (ja a môj muž, bez detí - tie ostali svorne gazdovať Na háji ) spolu s partiou blízkych kamarátov sme smerovali na východ Slovenska prežiť víkend  do Veľkej Tŕne, kde sa v sobotu konal Deň otvorených gazdovských pivníc .

V  ručne hĺbených pivničkách v zemi vulkanického pôvodu tejto neveľkej dediny (do päťsto duší, tri kostoly)  sme celý víkend, dá sa povedať od rána do rána vínili a ochutnávali  lahodné tokajské odrody Furmint, Muškát žltý, Lipovinu, chýrne Ordinárium a ďalšie.  Našimi hrdlami prešli mladšie  i staršie ročníky nefiltrovaných prírodných vín -  omšové, sladké, polosladké i suché. 

Hneď po príchode k vinárovi Matúšovi Vdovjakovi, ktorý sa riadi pravidlom, že kvalita a charakter vína sa rodí vo vinohrade, sme absolvovali  nočnú ochutnávku jeho priamočiarych vín v  pivnici obrastenej ušľachtilou čiernou plesňou Cladosporium cellare, prezývanou Pijak. Tá je typická práve a iba pre tokajské pivnice (z maď.: pincé - miesto, kde sa skladuje víno), vzniká a živí sa z výparov uskladnených dozrievajúcich  vín. Podporou vlhkej klímy v pivničkách  vinár priamo ovplyvňuje chuť, arómu i výslednú  farbu tokajských vín . 

Uvítacia ochutnávka  prebiehala v hĺbke pivnice zastretá tajomnou atmosférou sviečok a majestátnych dubových sudov,  pod taktovkou domáceho pána, prístupného nášmu žartovaniu i mnohým otázkam. Ak mal v mysli nadchádzajúci deň a mnohé povinnosti, ktoré naňho čakali, nedal nám to nijako znať.  Koštované vína sme zajedali syrom a domácou pečeňovou paštétou s čerstvým chlebom. Konečne sme si spravili jasno v pojmoch súvisiacich s procesom výroby presláveného Tokajského vína -  cibéby, putňové výbery, cukornatosť vína a hrozna.

 Na výrobu tokajských vín sa môžu použiť len zákonom určené odrody, a to v stanovenom pomere:

  • Furmint -  65%,
  • Lipovina - 25%,
  • Muškát žltý – 10%.


Nevyhnutnou ingedienciou je láskyplná starostlivosť vinára v celom procese, ktorá si vyžaduje veľa úmornej práce a smeruje k jednému cieľu - k získaniu vytúženého jantárového moku. Tokajským vinohradom prospieva horúce vlahé leto a dlhá suchá "babia" jeseň.

Zopár fotiek pochádza z vychádzky do vinohradov, ktorú som absolvovala v skorých ranných hodinách, kým moji súputníci ešte spali. Nemohla som si nechať ujsť východ slnka po krátkom rannom daždi v tak pre mňa atraktívnom prostredí. Tiež prechádzku malebnou dedinkou Veľká Tŕňa, kde nebola núdza o zhrdzavenú zašlú krásu starých domov, kúrie, či plotov. V každom dvore zasadený vinič. Veď nazrite...

V sobotu prebiehala samotná akcia, ktorej sa zúčastnilo niečo cez tristo platiacich návštevníkov. Myšlienka výborná, zážitok jedinečný  a neopakovateľný.  O rok pokračujeme, nakoľko sme nestihli ani tretinu otvorených pivníc. Jedna z nich nás vcucla ako "čierna diera" a keď sme vyšli von, slnko už zapadalo. U Kapráľov sme sa skvele bavili.  Pivnice i samotní gazdovia - vinári svojím pohostinným  prístupom a ponukou samorodných tokajských  vín dokázali vzbudiť záujem návštevníkov. Viete si predstaviť, že dobrá nálada a humor len tak sršali. Ľudia tlačiaci sa v úzkych pivničnych chodbách osvetlených len svetlami sviečok, dávajúci si pozor, aby sa nebodaj neobtreli o tú pre niekoho vatovú, pre iného  zamatovú pleseň. Ako čas pokročil, nálada gradovala.  Dnu vpivnici je teplota niečo cez desať stupňov, kým vonku bolo viac ako dvadsaťpäť.  K úspechu akcie prispieli aj účinkujúci miestni ľudoví muzikanti, vystupujúci na kamennom vybudovanom pódiu v malom amfiteátri. Vystúpenia mohli účastníci podujatia pozerať z pripravených  lavičiek alebo len tak, vylihujúc v tráve. Organizátori pripravili aj súťaže, v ktorých bolo možné vyhrávať  miestne vína vo vtipných súbojoch, neviem ako ostatní, my sme si to vcelku užili.  

Oceňujem, že podujatie nebolo zahltené stánkami, bol tam jeden veľký stan, kde rodinná firma z vedľajšej dediny ponúkala chutné domáce jedlo za prijateľné ceny - nájdete vo fotkách. Lístky na ochutnávku vín sa nám rýchlo míňali, bolo možné si ich aj dokupovať. Jediné, čo sme postrádali -  že po zotmení  mohla zábava pokračovať spoločne vonku v určenom priestranstve, pri živej hudbe, či diskotéke.  V dobrej nálade sa ťažko rozchádza domov. 

Ostáva len poďakovať a zaželať tomuto lokálnemu podujatiu  mnoho úspechov a stúpajúcu návštevnosť v ďalších rokoch.  Prajem si pre Slovensko veľa takýchto akcií, kde sa ľudia zídu a s radosťou podporia neľahké podnikanie v oblasti malého vinárstva.

Záverom dodávam, že náš hostiteľ sa o nás skvele postaral. V prerobenej gazdovskej chalupe s nefalšovaným rustikálnym nádychom, veľkým dvorom i záhradou, kde býva so svojou manželkou a synom, ponúka ubytovanie pre osem i viac osôb. Na svoje si tu prídu jednotlivci, či rodiny s deťmi, ktorí pestujú svoju záľubu vo víne a pri jeho poznávaní neváhajú prekonávať vzdialenosti.  Naša zohratá partia dostala ponuku zúčastniť sa jesenného zberu začiatkom októbra, naviac vtedy u Matúša dozrievajú figy rastúce na dvoch kríkoch, takže je čo zvažovať...



























Bobule 3





Matúš Vdovjak




8/14/2014

Tvarohové šúľance so strúhankou



Čaká nás zaujímavý a výnimočný predĺžený víkend. 
Vyrážame na východ Slovenska, 
do vinohradníckeho krája, 
nazrieť do  chýrnych tokajských gazdovských pivníc. 
Budeme hodovať a piť miestne mocné víno. 
V ďalšom poste sa pokúsim sprostredkovať vám naše zážitky a dojmy, nenechajte si to ujsť. 







Ešte predtým bleskový recept. Na internete aj v kuchárskych knihách ich nájdete desiatky, rozdiely minimálne. Pripravíte ich  jednoducho, čo je niekedy veľkou výhodou.





Tvarohové šúlance so strúhankou

Ingrediencie na porciu pre dvoch dospelých:

1 balenie Olešnického tvarohu premium (230g balenie)
180 g polohrubej múky
1 vajce
štipka soli

100 g masla
2-3 polievkové lyžice trstinového cukru
5 polievkových lyžíc strúhanky

Postup:

Do misky odvážim múku, ktorú premiešam so štipkou soli. Rozdrobím do nej tvaroh. Prihodím jedno vajce. Rukou vymiesim cesto, kým sa ingrediencie nespoja do jednej kompaktnej masy. Nechám 5 minút odstáť. Medzitým už dám variť vodu, posolenú 1/2 čajovou lyžičkou soli. Starostlivo si umyjem ruky. Z cesta odštipkávam kúsky. ktoré šúľam medzi dlaňami do tvaru šúľancov. Ide to veľmi rýchlo, cesto sa nelepí, pekne ho spotrebujem do poslednej omrvinky.


Šúľance vhodím do vriacej vody a občas vareškou premiešam. Súčasne v panvici na sucho na strednej teplote opekám strúhanku. Keď zavonia a začne naberať farbu, pridám cukor a miešam. Keď cukor povolí a cela zmes chytí  svetlú hnedú farbu, zhrniem ju na jeden bok panvice a v ďalšej časti panvice nechám na najnižšej teplote roztápať kúsky masla. Akonáhle šúľance vyplávajú na povrch, povarím ich ešte tri minúty a následne zlejem z vriacej vody do sita a presypem  do panvice so strúhankou. Premiešam a podávam.

Do polhodiny máte navarené a zjedené!

Dobrú chuť!


8/04/2014

Víkendová baviačka...


...alebo  príchodné na jednu víkendovú oslavu.

Cukina zelená, žltá, mrkva, lístkové cesto, čedar, slanina, na vrch dve žĺtka rozšľahané v mlieku a štipka morskej soli. Olivový olej ofšemže. Voňavé, chutné za tepla i studena. Ak chcete,  zahrajte sa i vy.





Podelím sa s vami - spravili mi radosť foodie darčeky od mojich blízkych - nový aj starý Marcel Ihnačák od Milúšika a jedinečné PYRÉ od Bee a Kuba ♥. 

Tiež ma veľmi potešilo, keď mi Ajka z Poľných kvetov  "len tak" poslala tieto chutné plstené náušničky pre divožienky. No, nebolo to len tak. Keď som ich zbadala, musela som ich mať.

A dodávka talianskych produktov ako dovolenková pozornosť od  Marečky  ma vyniesla do výšin blaha.

Dakujem!!

Všetko vyskúšam a napíšem vám o tom viac.



ešte chýbajú artičoky nakladané v oleji 

Ak budete premýšľať, čo na nedeľné raňajky (viem, nedeľa je ešte ďaleko), pripravte si vafle podľa tohto staronového receptu http://varimeslaskou.blogspot.sk/2011/07/domace-gofri.html

 Majte úspešný týždeň a nedajte sa znechutiť počasím!

http://davidkanigan.com/2013/09/06/pluviophile/