12/28/2013

Domáce tagliatelle jednoducho



Pod stromčekom sme si našli mašinku na výrobu domácich cestovín, konkrétne špagiet, rezancov, tagliatelle 3 rôznych veľkostí a  domácich gnocchi.

Nedočkavo, krátko na to, ako mužská osádka včera dopoludnia opustila našu domácnosť, som sa vrhla na prípravu tagliatelle. Pripojený návod bol na mňa kúsok komplikovaný, keďže chýbal kompletný nákres a označenie súčastí prístroja, no v texte boli tieto súčasti očíslované...takže som vsadila na svoju intuíciu a podarilo sa mi prístroj správne spustiť aj použiť, neskôr rozobrať a opäť zložiť.

Čo sa týka surovín na cesto, pripravila som základné bezvaječné, to v návode, neskôr bude dosť času na experimentovanie a skúšanie rôznych chutí, farieb a múk.

Do prístroja som nasypala 340g hrubej pšeničnej múky a zvrchu som naliala 140g vody spolu s lyžicou olivového oleja - počas mixovania cesta toto postupne vtekalo do nádoby s múkou. Mašinka v priebehu 5 minút vymiešala kompaktné nelepivé, ani mäkké ani tvrdé cesto. Po stlačení tlačítka EXT začala chrliť tagliatelle. Nádhera. Asi cesto nebolo úplne správnej konzistencie (závisí to od použitej múky), lebo tieto sa  začali miestami zlepovať, i keď som sa snažila hneď ich rozhadzovať na podloženej tácke. Po uvarení chutili výborne a hoci som ich nikdy neochutnala, takto nejako si predstavujem PÁRANCE . Spôsobili to tie zlepené, tým pádom hrubšie kusy a tiež to, že nemali všetky úplne rovnakú dĺžku.

V mašinke ako odpad zostala asi tretina cesta (odložila som ho do chladničky a nasledujúci deň nastrúhala do paradajkovej polievky...prípadne by sa dalo použiť ako škubance do mliekovej polievky).

Jednu časť cestovín som poliala syrovou omáčkou na spôsob quatro formaggi a jedna porcia, ktorá sa dostala aj na titulnú fotku tohoto postu je premiešaná s kúskom masla, zasnežená nastrúhaným parmezánom a posypaná nasekanými vlašskými orechami. Mňam!




♥ ♥ ♥

12/27/2013

Starosvetské orechové rožteky



Recept mám od babky môjho muža, je starý staručký - ona ho má od svojej kamarátky, ktorá už dávno nežije a za starých čias chodievala vypekať po svadbách.

Fajnové orechové rožteky
○ 500g olúpaných vlašských orechov
○ 4 bielky
○ 180g kryštálového cukru
○ šťava z 1/2 citróna

Orechy rozdelíme na dve časti. Jednu pomelieme na drobno, druhú na hrubo. Bielky s cukrom vyšľaháme nad parou dotuha a necháme vychladnúť. Pridáme citrónovú šťavu, pomleté orechy/na jemno/, dobre vymiešame a z masy urobíme male guľky, ktoré obaľujeme v posekaných orechoch. Potom z nich vytvarujeme asi trojcentimetrove rožteky a upečieme v stredne teplej rúre dozlatista. Po vychladnutí ich môžeme ešte máčat v roztopenej čokoláde - končeky.



12/13/2013

Vanilkovo vanilkové rožteky



Vanilkové rožteky a Vianoce. Jedno bez druhého nemôže byť. Aspoň u nás. Aj u vás?

Tieto už nemôžu byť vanilkovejšie.

Tento rok som sa s pomocou  kamarátov dostala k madagaskarskej vanilke, ktorá je plná aromatickej dužiny. Narobím z nej predvianočné podarúnky našim maminám a sestrám a švagrinám - zo zmesi práškového a krupicového cukru a nakrojeného lusku vanilky - vloženého do uzavretej nádoby. Naša starká mala takýto vanilkový cukor celé roky - len dosýpala minutý cukor a poriadne uzavrela a stále to voňalo.



VANILKOVÉ ROŽTEKY

Prísady na cesto:

○ 280 g celozrnnej hladkej múky preosiatej
○ 150 g mletých orechov
○ 100 práškového cukru preosiateho
○ 250 g masla izbovej teploty
○ dužina z 1/2 lusku vanilky

Vypracujem cesto, ktoré nechám zabalené hodinu odpočinúť v chlade.

Potom z neho tvarujem malinké rožteky, ktoré pečiem na 160°C do zlatista, kým nezačnú rozvoniavať po celom dome. Vychladnuté rožteky obaľujem vo vanilkovom cukre. Keďže ten môj homemade ešte neprešiel potrebným časom uzavretia (aspoň 1 týždeň), tak som rožteky obaľovala vo vanilkovom cukre zn. Kotányi, je tiež výborný, plný vanilkových semienok.





..ako som fotila tieto rožteky vo výklenku, za oknom sedel urazený Gordon:"Poď už so mnou von!"



12/12/2013

Učíme sa zdobiť medovníčky

Je úžasné stretávat sa v čase adventu,
 pripomínať si zvyky našich predkov, 
oslavovať ženskú kreativitu a tvorivosť,
 cítiť, že sme
 Bohyne,
 Divošky 
a Ženy, čo behali s vlkmi...
 alebo ako spieva Barney:
"maluj si vždy s práteli a nemaluj si sám..."

♥ ♥ ♥




























○ viac o pečení a zdobení medovníčkov u sestry Gabiky : http://www.tortyamedovniky.estranky.sk/

12/11/2013

Chitarra s omáčkou s bottarga di muggine a parmezánom



 
Viackrát som na mojom blogu spomínala kamarátku Silviku, ktorá je vydatá v Taliansku a žije tam už dlho, od svojej mladosti. Silvika nás naučila robiť tiramisu, ale aj lasgane, parmigiana di melange a ďalšie skvelé jedlá i dezerty z  pestrej talianskej kuchyne. 

Naposledy, keď mala prísť na Slovensko za mamou, poprosila som ju o láskavosť. Chcela som, aby mi priviezla potravinový nákup v hodnote okolo 50 Eur. Moje podmienky boli, aby kúpila miestne obľúbené potraviny, aby to neboli polotovary a dochucované záležitosti. Niečo, čo ona považuje za dobré a u nás to nedostať, alebo nedostať v takej kvalite.

Priviezla všeličo - len tak z toho, čo si spomeniem - artičoky nakladané v oleji, morskú soľ dochucovanú hľuzovkami, hľuzovkovú polentu, homemade sépiové a klasické cestoviny chitarra (gitarové struny asi ☺) - perfektné zabalené v papieri po 2x 2 porcie v jednej krabičke. Tie, čo vidíte na obrázku, sú tie klasické. Sépiové, čierne si spravíme inokedy. Ďalej v tom potravinovom balíčku z Talianska bola jedna super vec - koncentrát paradajkového pyré balené podobne ako napr. sardelová pasta s nepripodobniteľnou chuťou k našim pretlakom, či krabicovým paradajkovým pyré. Ako pozornosť od jej manžela, ktorý nákup vybavoval sme dostali nakladanú papričkovú zmes na ochutenie gulášov a podobných jedál a omáčok. Tuším tam ešte bola fľaša výborného vínka, kúsok  zrejúceho syra, gaštanové pyré s vanilkou v pohári - konzistenciou niečo ako naše jablkové pyré, alebo ešte redšie - na ochutenie krémov a sladkých jedál - tiež ešte čaká na svoju premiéru. No a potom táto záhada BOTTARGA DI MUGGINE.

No kukajte a tipujte, čo by to mohlo byť...my sme na to tiež kukali a tipovali ☺☺...




Zatiaľ vám  napíšem recept na výborné cestoviny a potom si to vyštrngáme.


Ingrediencie:

4 porcie cestoviny, uvarené al dente

Na omáčku:

* olivový olej
* 1 stredne veľká mrkva
* 1 cibuľa
* kúsok domácej slaninky (môže, nemusí byť)
* paradajkové pyré 150 ml
* biele víno - pol deci
* soľ - podľa chuti
* 1 kávová lyžička oregana
* 1/2 kávovej lyžičky pamajoránu 
* Bottarga di muggine

* Parmezán na posypanie


Do rozohriateho oleja vhodím na drobno pokrájanú menšiu cibuľu, krátko restujem, pridám slaninu pokrájanú na drobno a  po chvíli aj na malinké kocôčky nakrájanú mrkvu, restujem do zlatista. Následne podlejem vínom, počkám, kým sa zredukuje a pridám paradajkové pyré, prevarím 5-10 minút.
Na záver, ihneď ako omáčku  vypnem, nastrúham do nej  kúsok bottargy a dochutím bylinkami a soľou. Omáčka chutí jemne po rybacine, zároveň  sladkasto ako bolognská. 

Spolu s parmezánom, ktorý ju dokorení tvorí veľmi chutnú kombináciu. Ad parmezán  - takmer do roka a do dňa - opať sme sa dočkali svojho kilového kusa syra, privezeného priamo z Parmy, trojročného krásavca - za to všetko vďaka Matúšovi W. a jeho tímu. Budeme naňho spomínať po celý rok a často. Iba v dobrom.

Omáčku finišujeme zároveň s cestovinami a ihneď podávame a hoblinkami parmezánu. Na tanieri môžeme ešte bottargu dostrúhať na hotové jedlo.


Takže poďme spať k našej BOTTARGA DI MUGGINE. Už viete? Tušíte? Alebo ste si vygooglili ako ja?

Tipol si niekto z vás, že sú to sušené a solené rybie vajíčka? Konkrétne táto moja  - to sú ikry tuniaka, nazývané aj kaviárom Stredomoria. Veru neboli najlacnejšie, ale dochutia a ozvláštnia nám mnoho jedál.  
Ikry môžu byť pochádzať z  parmice , alebo tuniaka. Jedinečná chuť ikier je výsledkom špeciálneho postupu: čerstvo ulovené ryby sú zbavené sáčku obsahujúceho vajcia, tie sa potom solia, miešajú  a stláčajú a potom zrejú. Toto spracovanie vyžaduje  dostatočne odolný vákuový obal, aby vydržal soľ aj lisovanie a z tohto dôvodu, aj keď by bolo možné použiť vaječné vaky aj iných rýb, je na tento účel vybraná parmica. Bottarga  bola jednoduché a bezpečné jedlo  pre rybárov, ktorí  boli nútení tráviť veľa času mimo domova. 

Je to jedna z pých talianskej kulinárskej tradície.

Do cestovín sa strúha, alebo krája na tenké plátky. Tiež sa podáva ako predjedlo, len tak poliata trochou extra panenského olivového oleja, či naložená v masle. Botargu možno strúhať do trochy horúcej vody, ktorú necháte na cestovinách po ich uvarení a už ich len posypete chrumkavým restovaným cesnakom. Je to obľúbená pochúťka rybárov. Taliani si ju napríklad strúhajú na pečivo natreté trochou mixovaného tvarohu - môže to byť zaujímavé predjedlo. 
  
Bottarga je  malé kúzelné jedlo, kedysi vyhradené iba pre rybárov a ich priateľov, ktorí ho držali v tajnosti kôli jeho jednoduchosti a dobrote.

Dobrú chuť!


12/10/2013

Brownies

Odkedy som prvýkrát ochutnala túto čokoládovú maškrtu na koncerte Paul Van Dyka, odvtedy som chcela upiecť rovnakú dobrotu aj doma, pre najbližších. Dcéra má zajtra s kamoškami oslavu narodenín, preto som zvolila BROWNIES, ktoré si môžu vziať so sebou a zjesť, kde budú chcieť a dúfam, že si aj pochutia.


V teplom kúpeli rozpustím 350 g horkej čokolády (aspoň 60%), voda nemá vrieť, ma byť zovretá a vypnutá, a kocky čokolády sa pozvoľna roztápajú. Keď je čokoláda rozpustená, pridám k nej 1 maslo, pokrájané na kúsky a za občasného premiešania spojím a rozpustím. Nakoniec pridám nasekané alebo aj celé orechy.

Vyšľaháme 4 celé vajíčka do peny, neskôr pridáme 250 g kryštálového cukru a šľaháme, kým sa cukor nerozpustí. Potom postupne pridávame rozpustenú čokoládu s maslom. Nakoniec primiešame preosejeme 100 g hladkej múky a lyžičku prášku do pečiva.

V závere  hmotu zjemním 1 dcl šľahačkovej smotany.

Pečiem na menšom plechu, ktorý vymastime a vyložíme papierom na pečenie pri teplote 180° polhodinu.






12/04/2013

Vianočné kopčeky / Marokánky II






V podstate ide o modifikovaný recept na marokánky, niektoré suroviny som pozamieňala, cukor išiel opäť dolu. Na chutí to neubralo, skôr naopak. 

Marokánky sa dokonca dostali do výberu na  Jankinom blogu Mamou stylově, ide o tento príspevok :  10 variant na zdravé vánoční cukroví (z českých blogů a portálů)  - Ďakujem .

Neviem, či sa táto várka dožije vianoc, ale ak nie, spravím ďalšiu.

Nachystajte si (samé dobroty):

* 300 g sekaných vlašských orechov
* 1 šľahačku
* 100 g trstinového cukru 
* 75 g masla
* 100 g ovsených vločiek
* 100 g sekaných mandlí
* 70 g tekvicových semienok
* 100 g sušených sliviek
* 1 balíček kandizovaného ovocia
* 100 g špaldovej múky
* štipka soli

Na polevu:
* 100 g kvalitnej 70% čokolády
* kúsok masla (za oriešok)


Postup:

Sušené slivky opláchnem  v horúcej vode, nasekám  na menšie kúsky...ani male,ani veľké.  Dtto orechy, mandle. Šľahačku pomaly zohrievam s maslom, cukrom a kandizovaným ovocím - nevarím. Keď je cukor  a maslo rozpustené a ovocie rozpadnuté na kúsky, vypínam. Ostatné suché prísady zamiešam a zalejem zmesou šľahačky a spol. Všetko premiešam a nechám aj polhodinu hodinu odstáť - vychladne to a zhustne. Kopčeky nakladám na papier pomocou dvoch polievkových lyžíc. Rúru predhrejem na 130°C a v nej kopčeky suším asi 20-30 minút. Po vychladnutí ich máčam v rozpustenej čokoládovej poleve (polevu takisto nevarím, iba rozpúšťam na slabom plameni). Zvonku sú chrumkavé, vnútri mäkké.  Dokonalé.


♥ ♥ ♥

To sa mi pečie, keď mám dvoch šikovných asistentov. Dvakrát denne mi vyhádžu skrinku s miskami. Vyzerá to presne takto. Keďže sa pri tom prehrajú, prižmúrim oko, kmitám a skáčem, kde sa dá, resp. si držím pozíciu pri drese ☺.

Mami počkaj, staviam snehuliaka. Fantázii (detskej) sa medze nekladú...

Maminka mi uháčkovala nádhernú vianočnú stuhu - tak som sa dnes bavila s čačinou - základ venca tvoria vetvičky borovice, tie sú obložené tujkami.  Mašľu zdobí voskový anjel - darček od Leničky **. Zvončeky sú takisto z maminej dielne, len staršieho dáta. Mamina má zlaté ruky.

Pod vencom  oddychujú a strážia naši  anjelikovia - dvaja väčší od Danielky a tí spinkajúci su od maminky.
Dvoch máme doma a dvoch v nebíčku ♥.



 A ešte zopár foto zo špacírky pri domčeku, dnes bolo nádherne...






♥ ♥ ♥

12/03/2013

Raňajkové pletienky




Na pletienky, ktoré vidíte na obrázkoch som použila nasledovné suroviny:

* 500 g hladkej múky špeciál
* 1 čajová lyžička soli
* 200 ml mlieka
* 20 g kvasníc (pol kocky)
* 1 čajová lyžička cukru kryštál
* 150 g bieleho jogurtu  - 1 kelímok
* 3 plátky masla hrubé 2mm (originál recept  káže dať 3 polievkové lyžice masti-sadla)

Na potretie:
* žĺtok a trochu mlieka

Na posyp:
* mak, sezam, rasca ...
* hrubá morská soľ


Najskôr vypracujem kysnuté cesto -  do misy preosejem múku, pridám soľ, zamiešam. V strede spravím jamku, do nej rozdrobím kvasnice, zasypem ich cukrom a zalejem trochou vlažného mlieka. V zvyšku mlieka rozpustím maslo. Keď kvasnice vykvasia, pridám všetky ostatné suroviny a vymiešam hladké kompaktné cesto. Nechám hodinu kysnúť. Potom cesto krátko premiesim a  odtrhávam z neho  kúsky, ktoré šúľam a splietam po tri do pleteniek. Vyjde vám asi 12-15 pleteniek.
Dám na 20 minút nahrievať rúru na 200°C. Medzitým pletienky nakysnú, potriem ich a posypem. Pred vložením do rúry plech pofŕkam pár hrsťami studenej vody. Para z vody pomáha vytvoriť chutnú kôrku, rovnako ako pri pečení chlebíka, či lístkového cesta.

Dobrú chuť k raňajkám!


12/01/2013

Adventné keksy zo sušených marhulí



Tieto fotogenicke keksíky, ktoré chutia malým deťom - večným to vyhrýzačom čohokoľvek - pripravíte jednoducho.  V obchodoch so zdravou výživou by ste nemali mať problém zaobstarať si niektoré nižšie uvedené prísady. 

Ak máte radi výraznejšie chute, či ste na viac sladké, toto asi nebude vaša šálka kávy.